Małpia ospa. Ministerstwo Zdrowia wprowadza przepisy na wypadek epidemii w Polsce

i

Autor: Getty Images Pierwszy przypadek małpiej ospy potwierdził 10 czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski. Obecnie (15 czerwca) zakażonych wirusem małpiej ospy jest 7 pacjentów.

Małpia ospa. Obowiązkowa kwarantanna i hospitalizacja w Polsce.

2022-05-31 12:26

Nowe przepisy dotyczące małpiej ospy. Adam Niedzielski minister zdrowia wprowadził obowiązkową izolację i kwarantannę oraz obowiązek hospitalizacji osób chorych na ospę małpią do czasu ustania ich zakaźności. W Polsce nie wykryto dotąd przypadków małpiej ospy.

W Polsce nie wykryto dotąd przypadków małpiej ospy. Małpia ospa i zakażenia wirusem ospy małpiej zostały objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Oznacza to, że lekarze muszą każdy przypadek raportować do sanepidu. Epidemiolodzy twierdzą, że niepojące jest to, że małpia ospa pojawiła się jednocześnie w wielu miejscach, co wcześniej się nie zdarzało. Małpia ospa występuje u zwierząt jak  gryzonie i u małp, ale już bywało,że przenosiła się na ludzi. Występowały ogniska, gdzie zakażonych było kilkadziesiąt osób. Jednak nie pojawiała się w tylu państwach jednocześnie. Jak twierdzą eksperci to może świadczyć o tym, że wirus nabył większą umiejętność transmisji i umie lepiej przenosić się między ludźmi.  Jak informuje rząd w swoim serwisie, w Polsce nie wykryto dotąd przypadków ospy małpiej, ale instytucje publiczne prowadzą nadzór nad chorobami zakaźnymi i monitoring sytuacji epidemiologicznej w kraju. Aktualnie WHO nie rekomenduje wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu. Osoba chora powinna się izolować, aby nie roznosić wirusa. W niektórych krajach wprowadzono już obowiązek izolacji chorych przez 21 dni, bo tyle właśnie statystycznie trwa ospa małpia. 

Ospa małpia - charakterystyka ospy małpiejOspa małpia jest odzwierzęcą chorobą zakaźną (zoonoza). W sprzyjających warunkach (bliski kontakt, w tym kontakty intymne) może się przenosić również z człowieka na człowieka. Wywołuje ją wirus ospy małpiej (MPXV) należący do rodzaju Orthopoxvirus. Przebieg zachorowań na ospę małpią obserwowanych w Europie jest łagodny lub umiarkowany, nie odnotowano dotąd zgonów wywołanych zachorowaniami.

Według dotychczasowych informacji naukowych infekcja nie ma przebiegu bezobjawowego, jaki występuje w przypadku COVID-19.Sytuacja epidemiologicznaWe wcześniejszych latach ospa małpia powodowała zachorowania u ludzi wyłącznie w krajach afrykańskich, w których występują przenoszące wirusa MPXV gryzonie afrykańskie. Poza Afrykę były zawlekane pojedyncze przypadki, które nie stanowiły źródła ognisk zachorowań. Obecnie przypadki ospy małpiej w postaci ognisk zachorowań obejmujących po kilkadziesiąt osób pojawiły się m.in. w: Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii. Poza Afryką do dnia 24 maja 2022 r. potwierdzono 131 przypadków i 106 podejrzeń.

Choroba występuje endemicznie (lokalnie) w 9 krajach afrykańskich. Od 2016 r. przypadki zachorowań na ospę małpią odnotowano w Sierra Leone, Liberii, Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Konga oraz Nigerii.Jednocześnie 23 maja 2022 r. WHO w wytycznych dla diagnostyki laboratoryjnej małpiej ospy wskazało, że obraz kliniczny zachorowań w Europie może odbiegać od wyżej przedstawionego, dlatego przy podjęciu decyzji o konieczności wykonania diagnostyki w kierunku MPXV należy uwzględniać zarówno obraz kliniczny, jak i informacje epidemiologiczne, oceniając łącznie prawdopodobieństwo zakażenia.

Leczenie i zapobieganie zakażeniomObecnie stosuje się leczenie objawowe, aktualnie dostępnymi środkami zaradczymi w razie potrzeby (zewnętrznie odkażające, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwświądowe).

Osobami narażonymi na zakażenie w szczególności jest personel ochrony zdrowia w kontakcie z chorymi pacjentami oraz osoby z obniżoną odpornością.

Zalecane jest unikanie kontaktów z osobą chorą, wczesne rozpoznanie, izolacja, w tym szpitalna, osób podejrzanych o zakażenie i chorych. Wymagane jest zastosowanie w kontakcie z osobą chorą środków ochrony osobistej (maska FFP2 lub FFP3, fartuch ochronny barierowy, długi rękaw, rękawiczki ochronne, ochrona oczu, dezynfekcja).

Nie ma szczepionki przeciw ospie małpiej. Szczepionka trzeciej generacji ImvanexTM przeciw ospie prawdziwej zarejestrowana w Unii Europejskiej (w 2013 r.) zawierająca zmodyfikowany szczep wirusa ospy krowianki Ankara-MVA, nie jest zarejestrowana do stosowania w zapobieganiu ospie małpiej. Nie jest też dostępna w obrocie detalicznym.

Objawy:- wystąpienie objawów typowych dla infekcji wirusowej – gorączka, bóle mięśni, bóle kostno-stawowe, ogólne rozbicie, osłabienie, miejscowe lub uogólnione powiększenie węzłów chłonnych,

- wystąpienie zmian na skórze – krostki lub pęcherzyki, strupy, na skórze całego ciała, lub/i powierzchni dłoni i powierzchni podeszwy stóp (to odróżnia ją od ospy wietrznej),- kontakt z osobą podejrzaną/chorą na ospę małpią albo mającą objawy podobne do ospy małpiej,

- podróż w ciągu 3 tygodni do krajów Afryki Zachodniej i Środkowej oraz krajów europejskich, w których potwierdzono przypadki ospy małpiej,

- kontakt z żywymi gryzoniami (szczury, wiewiórki),

- kontakt z materiałem biologicznym zwierzęcia padłego (szczury, wiewiórki).

Tajemniczy biały puch na ulicach Warszawy. Co to jest?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki