Ozdobne osłony na grzejniki

2013-11-04 3:00

Kaloryfery, zwłaszcza stare, żeliwne, to mało atrakcyjna dekoracja. Jeśli jednak zasłonimy je w oryginalny sposób, staną się efektowną ozdobą mieszkania.

Osłony na grzejniki możemy kupić gotowe lub zrobić je samodzielnie.

Najpierw projekt

Zanim przystąpimy do pracy, musimy dokładnie przemyśleć projekt. Po pierwsze - ekran maskujący powinien harmonizować z wystrojem pomieszczenia, a więc z zasłonami, roletami, dywanem i innymi dodatkami. Po drugie - musimy pamiętać o prawidłowej cyrkulacji powietrza. Zabudowa nie może być zbyt szczelna, bo ograniczy dopływ nagrzanego powietrza.

Z tkaniny, bambusa albo dekoracyjnej siatki

Osłony można wykonać z drewna, materiału, siatki czy maty bambusowej.

Łatwe do wykonania są zwłaszcza osłony z materiału - na przykład dekoracyjnych serwet czy firanki. W jaki sposób je robimy? Najpierw z listwy lub płyty MDF sklejamy ramę wielkości grzejnika. Naciągamy na nią tkaninę i mocujemy z tyłu ramy, np. zszywaczem tapicerskim. Ramę mocujemy wkrętami do spodu parapetu. Do ramy można też przybić matę bambusową, siatkę ratanową czy nawet zwykłą metalową.

Popularne są też osłony żaluzjowe z drewna. Możemy też w płycie lub sklejce powycinać otwory, np. różnej wielkości koła, kwadraty, kwiaty. Pomalować sklejkę na kolor pasujący do wnętrza i przybić ją do stelaża z płyty MDF.

uwaga! Osłonę kaloryfera powinniśmy zainstalować w taki sposób, aby można ją było w każdej chwili zdjąć!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE