Picie WODY z plastikowych butelek PRZYCZYNĄ RAKA!?

2015-03-04 14:30

Amerykańscy naukowcy ostrzegają - picie wody z plastikowych butelek może powodować nowotwory. Wciąż trwają badania nad wpływem temperatury na butelkowane napoje. Znamy pierwsze wyniki!

Naukowcy z Uniwerystetu Floryda z Wydziału Nauk o Ziemi i Wodzie przeprowadzili badania na butelkowanej wodzie, pochodzącej od 16 różnych producentów. Przez 4 tygodnie woda wystawiona była na działanie 70 stopni C. Po takim podgrzaniu plastikowe butelki zaczęły uwalniać antymon i bisfenol A. Obie substancje w nadmiernej ilości mogą być groźne dla człowieka. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uważa, że antymon może być wręcz rakotwórczy!

Nie wystawiaj butelki na działanie ciepła!

Podczas badania w każdej z butelek wzrósł poziom antymonu i bisfenolu. Na szczęście tylko 1 marka z 16 przekroczyła poziom EPA dla obu substancji. Jednak doświadczenie udowadnia, że przechowywanie wody w zbyt wysokich temperaturach może być dużym problemem. Naukowcy ostrzegają przed zostawianiem butelkowanej wody w samochodzie lub garażu na długi okres czasu. Może to znacząco pogorszyć jakość płynu. Regularne spożywanie antymonu i bisfenolu może powodować poważne problemy zdrowotne.

Według przewodniczącej zespołu badawczego, Leny Ma, należy dokładnie przebadać inne napoje sprzedawane w plastikowych butelkach. W przypadku np. kwaśnego soku badania mogą wykazać większą szkodliwość spożywania takich napojów.

Zobacz też: Kacperek ma RAKA w oku! Chłopczyk potrzebuje pomocy

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE