Szalej jadowity

i

Autor: shutterstock

zdrowie

Uważaj, by nie najeść się szaleju! Pozbawił życia Sokratesa. Jakie trujące rośliny rosną w Polsce?

2022-08-04 15:49

Są piękne ale niezwykle groźne. Trujące rośliny rosną wokół nas. Często nie zdajemy sobie sprawy, że urocze konwalie, rozsiane na łąkach maki czy obdarzony drobnymi białymi kwiatkami szalej zawierają wiele szkodliwych substancji, które mogą doprowadzić do śmierci. Na które rośliny trzeba szczególnie uważać?

Kiedy mówimy o trujących roślinach w Polsce zazwyczaj myślimy o barszczu Sosnowskiego. Jednak toksycznych kwiatów, drzew i krzewów jest w naszym kraju znacznie więcej. Rosną w lasach, na łąkach a nawet w naszych ogrodach i domach. Wystarczy wymienić popularne tulipany, narcyze czy monstery. Dotykanie lub omyłkowe spożycie niektórych roślin może skończyć się podrażnieniem skóry, problemami żołądkowymi a nawet śmiercią. Warto o tym pamiętać szczególnie, gdy w okolicy przebywają dzieci. Oto 10 popularnych trujących roślin, które rosną w Polsce.

Trujące rośliny w Polsce.  Szalej jadowity

Szlej jadowity jest nazywany także cykutą. Trujące właściwości tej rośliny znane były już w starożytności. Cykuty używano do skrytobójczych planów oraz wykonywania wyroków. Przykładem jest Sokrates, który został zmuszony do zażycia szaleju. Ta niepozorna roślina zawiera silnie trującą cykotoksynę. Według botaników cały szalej jest trujący, ale najwięcej toksyn zawiera łodyga i kłącze. Szalej jadowity rośnie głównie przy brzegach zbiorników wodnych, na torfowiskach lub bagnach. Liście mają trójkątny kształt, łodyga jest pusta w środku. Białe kwiatki są zebrane w baldachy. Już po 20 minutach od spożycia pojawia się: pieczenie w jamie ustnej i ślinotok. Następnie mdłości, wymioty, drgawki, problemy z oddychaniem, utrata świadomości, rozszerzenie źrenic. Podrażnienie układu oddechowego prowadzi do śmierci.

ZOBACZ TEŻ: Kwiaty szczęścia i dobrobytu. Ustaw te rośliny na parapecie – unikniesz chorób i pecha

Trujące rośliny w Polsce. Tulipan

Kolejną niepozorną ale trującą rośliną jest tulipan. Popularne kwiaty odpowiednio uprawiane są jadalne ale ich cebulki są toksyczne. Po zjedzeniu wywołują zawroty głowy, bóle brzucha i nudności.

Trujące rośliny w Polsce. Konwalia majowa

Pięknie pachnąca konwalia majowa zawiera konwalatoksynę czyli substancję, która chroni ją przed zjadaniem nasion przez zwierzęta. Niestety jest ślinie trująca dla człowieka. Kilka jagód konwalii zjedzonych przez dziecko mogłoby doprowadzić do jego śmierci. W najlepszym przypadku następuje zatrucie objawiające się wymiotami, biegunką i zaburzeniami pracy serca.

ZOBACZ TEŻ: Konwalie. Kiedy kwitną? Czy są trujące? Te zasady pielęgnacji sprawią, że konwalie w twoim ogrodzie będą najpiękniejsze

Trujące rośliny w Polsce. Monstera

Monstera to jeden z najmodniejszych kwiatów doniczkowych ostatnich lat. Roślina o charakterystycznych dużych dziurawych liściach, po przekwitnięciu wydaje stożkowate owoce. Mimo, że smakują jak połączenie ananasa z bananem, lepiej ich nie zjadać. Podobnie, jak liście tak i owoce zawierają trujący sok, który powoduje poważne podrażnienia skóry.

ZOBACZ TEŻ: Twoja monstera gubi liście? Powód może być banalny. Sprawdź, jak dbać o tę piękną roślinę

Trujące rośliny w Polsce. Narcyz

Jeden z najpopularniejszych wiosennych kwiatów jest rośliną silnie trującą. W przypadku zjedzenia narcyza w najlepszym przypadku czeka nas biegunka. Mogą wystąpić także duszność, pocenie się i podrażnienie skóry.

Trujące rośliny w Polsce. Mak polny

Niepozorny i piękny mak polny jest rośliną całkowicie trującą. Zawiera szkodliwe substancje zarówno w łodydze jak i w płatkach. Jednak szkodliwy jest tylko po spożyciu. Warto uważać i kiedy zdarzy nam się dotknąć czy zerwać kwiat, nie dotykajmy twarzy, a szczególnie ust dopóki nie umyjemy rąk wodą z mydłem.

Trujące rośliny w Polsce. Jaskier jadowity

Jaskier jadowity to popularny żółty kwiat, który kwitnie w maju i w sierpniu. Niestety należy do roślin silnie trujących. Działa drażniąco na skórę, wywołując zaczerwienienia, a nawet owrzodzenia. Roślina jest niebezpieczna zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Jej zjedzenie może zahamować czynności układu nerwowego i doprowadzić do uduszenia.

NIE PRZEGAP: Lawenda. Jaka ziemia będzie najlepsza do uprawy? Poznaj zasady i ciesz się namiastką Prowansji w swoim domu

Trujące rośliny w Polsce. Pokrzyk wilcza jagoda

Jest jedną z najbardziej trujących roślin w Polsce. Pokrzyk wilcza jagoda zazwyczaj rośnie na skraju lasu. To niewysoki krzew, o wysokości od 50 do maksymalnie 150 cm. Jego łodyga jest zazwyczaj koloru fioletowego i ma dwa, maksymalnie trzy, rozgałęzienia. Owalne liście mają ciemnozielony kolor. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Wtedy pojawiają się kwiaty w formie ciemnofioletowych lub brunatno-fioletowych dzwonków. Owoce wilczej jagody są fioletowo-czarne i błyszczące. Łatwo pomylić je z borówką. To właśnie owoce są najbardziej trujące. W przypadku dziecka wystarczą zaledwie cztery jagody, by doszło do zagrożenia życia. Pierwszymi objawami zatrucia jest zaczerwienienie twarzy, rozszerzenie tętnic, wysychanie śluzówek oraz wyraźne przyspieszenie tętna. Później pojawiają się napady lęku, szału i silne halucynacje. Może dojść nawet do paraliżu i zatrzymania oddechu.

Trujące rośliny w Polsce. Bieluń dziędzierzawa

Bieluń dziędzierzawa to popularnych chwast, który zawiera trujące alkaloidy tropanowe. Toksyczne substancje mają właściwości narkotyczne. Mogą wywoływać  halucynacje oraz problemy z oddychaniem. Zjedzenie rośliny może doprowadzić także do poważnych i śmiertelnie niebezpiecznych uszkodzeń mózgu lub śpiączki.

Trujące rośliny w Polsce. Cis pospolity

Popularne w Polsce drzewo należy do jednych z najbardziej trujących. Większość osób wie, że igły i gałęzie są niejadalne. Panuje jednak przekonanie, że toksycznych substancji nie ma w czerwonych jagodach. Jednak lepiej ich nie spożywać. Bo o ile same owoce nie są trujące, to jego pestki już tak. Ze względu na to, że sok z cisu zawiera toksyczny taksol w starożytności nasączano nim groty strzał. Warto pamiętać, że taksyna może powodować zaburzenia pracy jelit, żołądka i serca, a także doprowadzić do śmierci.

Te rośliny domowe są trujące. Wiesz o tym? [QUIZ]

Te rośliny domowe są trujące. Wiesz o tym? [QUIZ]

Pytanie 1 z 13
Ta trująca roślina to:
dracena
Tańczące z Promocjami 29.07

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki