Jak odróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy

2009-11-23 10:59

Wiele osób zwykły ból głowy bierze za migrenę. Jeśli jednak silnemu bólowi towarzyszą zaburzenia widzenia, gorączka i omdlenia - nie ma co się zastanawiać nad nazwą. Trzeba udać się do lekarza

Klasyczną migrenę zwiastuje tzw. ostrzegająca aura - i jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów różniących ten ból głowy od wielu innych. Aurę tworzą takie sygnały, jak: zawroty głowy, zaburzenia wzroku w postaci błysków światła albo ciemnych plam przed oczami, nudności, wymioty, dreszcze, utrata apetytu. Sama migrena jest silnym, często niezwykle silnym bólem, który trwa nieustannie przez kilka godzin lub nawet dni. Ból zazwyczaj rozpoczyna się w okolicy skroniowej i szybko zaczyna obejmować jedną połowę głowy. Nieraz rozszerza się na obie połowy lub atakuje naprzemiennie jedną lub drugą. Często towarzyszą mu wymioty i zwiększona wrażliwość na światło.

Migrena może występować w każdym wieku. Kobiety cierpią na nią trzy razy częściej niż mężczyźni, a w 60 proc. uskarżają się też na nią inni członkowie rodziny. Choć tajemnica bólów migrenowych nie została jeszcze do końca zbadana, dziś już wiadomo, że jest ona wynikiem obniżonego stężenia serotoniny, substancji podobnej do hormonu. Wciąż nie wiadomo jednak, jaki jest tego mechanizm.

Ataki migreny może wyzwalać całe mnóstwo czynników, np. zmiany hormonalne, pogoda, ostre światło, stres, zapachy, alkohol, niektóre pokarmy, np. czekolada.

W leczeniu migreny stosuje się wiele terapii, od naturalnych po farmakologiczne.

Oczywiście bardzo ważne jest ustalenie, czy ból głowy jest istotnie migreną. Bo bóle głowy mogą być bardzo różne i mieć różne przyczyny. Zazwyczaj nie są one groźne, ale kiedy ból jest szczególnie silny, kiedy towarzyszą mu zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości, niedowłady, wysoka gorączka, kiedy często powraca w tej samej okolicy, kiedy budzi w środku nocy - należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły