Tak będzie wyglądać nowe Pole Mokotowskie

i

Autor: WXCA

Będzie nowe Pole Mokotowskie! Największy park w Warszawie przejdzie ogromną przemianę [WIZUALIZACJE]

2021-05-30 10:43

Zarząd Zieleni w Warszawie ogłosił przetarg na remont największego parku w Warszawie. Pole Mokotowskie już niebawem przejdzie modernizację i diametralnie się zmieni. Jak poinformowali miejscy urzędnicy, pojawi się więcej zieleni, duży staw zyska nowe życie, wyremontowane zostaną także domki fińskie. Rozpoczęcie prac planowane jest jeszcze w tym roku, a zakończyć powinny się w listopadzie 2022 roku.

Nowy ogród sensoryczny, spore nasadzenia nowej zieli, budowa siłowni i nowego stawu - to główne założenia modernizacji, jaką przejdzie Pole Mokotowskie w Warszawie. Stołeczny Zarząd Zieleni ogłosił pierwszy przetarg na roboty budowlane oraz remont domków fińskich. Nowy wygląd zyskają obecnie istniejące miejsca rekreacyjne, ale powstaną też zupełnie nowe.

- Na terenie największego stołecznego parku powstanie nowy ogród sensoryczny, nasadzona zostanie też zieleń "55 drzew, ponad 6 tysięcy krzewów, 17 tysięcy bylin, niemal 1,5 hektarów łąk kwietnych, do tego tysiące pnączy, roślin cebulowych, roślin szuwarowych i wodnych - poinformowali urzędnicy.

Dużą przemianę czeka też duży staw na Polu Mokotowskim. Zostanie on rozbetonowany i zyska naturalny charakter. Powstanie też nowy układ wodny na południowy zachód od istniejącego zbiornika. - Estetyka stawów nawiązywać będzie do zbiorników naturalnych ze strefą szuwaru oraz strefami roślin wodnych - przekazał Zarząd.

ZOBACZ TEŻ: Ogromny ptasznik spacerował po centrum Warszawy. Przechodnie byli przerażeni

W ramach inwestycji powstaną nowe siłownie plenerowe i toalety publiczne, rozbudowane zostaną też place zabaw. Popadające w ruinę domki fińskie, w tym domek Ryszarda Kapuścińskiego, także zyskają nowy wygląd. W tym ostatnim planowane jest uruchomienie centrum reportażu. W trakcie prac budowlanych tymczasowe lokum zyskają płazy żyjące na Polu Mokotowskim. W tym celu powstanie tymczasowy zbiornik wodny w rejonie tzw. małych stawów.

Otwarcie ofert w przetargu odbędzie się 28 czerwca. Po wyłonieniu wykonawcy opublikowany zostanie szczegółowy harmonogram prac, których zakończenie planowane jest pod koniec listopada 2022 roku. W trakcie remontu Pola Mokotowskiego mieszkańcy i turyści muszą liczyć się z utrudnieniami. Przejściowo część parku będzie wyłączona z użytkowania.

Tłumy warszawiaków ruszyły na ulice. Nocna impreza na ulicach miasta