Budowa CPK: Z Warszawy do Łodzi 350 km/h. Superszybki pociąg połączy oba miasta

i

Autor: Wikimedia Commons/Jjajjo Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0); https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Nowość w stolicy

Budowa CPK: Z Warszawy do Łodzi z prędkością 350 km/h. Superszybki pociąg połączy oba miasta

2022-08-10 19:21

Warszawę i Łódź połączy supernowoczesne połączenie kolejowe. Pociągi będą mogły rozwijać na 140 km odcinku prędkość początkowo 250 km/h, a docelowo nawet 350 km/h! Nowa linia powstanie w ramach planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kiedy pasażerowie będą mogli zacząć śmigać z zawrotną prędkością? Okazuje się, że do budowy trasy jeszcze daleko.

Budowa CPK. Powstanie superszybkie połączenie Łodzi z Warszawą

Rozpoczęło się postępowanie dotyczące projektu nowej linii kolejowej. Docelowo będzie to najszybszy odcinek w Polsce i pierwszy etap budowy sieci Kolei Dużych Prędkości. Planowany odcinek to jeden z elementów większej układanki. - Jest to jeden z elementów rekordowej umowy ramowej, opiewającej na ponad 7 mld zł netto, podpisanej pod koniec lipca tego roku i będącej obecnie największym tego typu porozumieniem w Europie - powiedział we wtorek (9 sierpnia) rzecznik CPK Konrad Majszyk. Chodzi o budowę sieci superszybkich połączeń kolejowych na terenie kraju.

Przeczytaj również: CPK: Wielka awantura o lokalizację lotniska. Wściekli mieszkańcy z kupą gnoju i jajkami

Ogłoszony właśnie przetarg dotyczy opracowania dokumentacji i uzyskanie odpowiednich pozwoleń potrzebnych do rozpoczęcia prac nad projektem. Program Kolejowy CPK zakłada, że biegnąca z CPK i Warszawy kolejowa "szprycha" nr 9 poprowadzi przez Łódź Fabryczną do zachodnich województw Polski. Trasa w kształcie litery "Y" w Sieradzu rozgałęzi się w stronę Wrocławia i Poznania. Cała sieć CPK będzie składać się z niemal 2 TYS. km nowych linii kolejowych.

Protest przeciw CPK w Warszawie

Budowa CPK. Protesty mieszkańców

Nie wszystkim jednak pomysł tworzenia gigantycznego węzła transportowego się podoba. Na łamach "Super Expressu" pisaliśmy już o protestach mieszkańców, którzy mają zostać wywłaszczeni ze swoich rodzinnych stron.

Sonda
Czy CPK powinno powstać?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE