Budowa CPK: Z Warszawy do Łodzi 350 km/h. Superszybki pociąg połączy oba miasta

i

Autor: Wikimedia Commons/Jjajjo Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0); https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Nowość w stolicy

Budowa CPK: Z Warszawy do Łodzi z prędkością 350 km/h. Superszybki pociąg połączy oba miasta

2022-08-10 19:21

Warszawę i Łódź połączy supernowoczesne połączenie kolejowe. Pociągi będą mogły rozwijać na 140 km odcinku prędkość początkowo 250 km/h, a docelowo nawet 350 km/h! Nowa linia powstanie w ramach planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kiedy pasażerowie będą mogli zacząć śmigać z zawrotną prędkością? Okazuje się, że do budowy trasy jeszcze daleko.

Budowa CPK. Powstanie superszybkie połączenie Łodzi z Warszawą

Rozpoczęło się postępowanie dotyczące projektu nowej linii kolejowej. Docelowo będzie to najszybszy odcinek w Polsce i pierwszy etap budowy sieci Kolei Dużych Prędkości. Planowany odcinek to jeden z elementów większej układanki. - Jest to jeden z elementów rekordowej umowy ramowej, opiewającej na ponad 7 mld zł netto, podpisanej pod koniec lipca tego roku i będącej obecnie największym tego typu porozumieniem w Europie - powiedział we wtorek (9 sierpnia) rzecznik CPK Konrad Majszyk. Chodzi o budowę sieci superszybkich połączeń kolejowych na terenie kraju.

Przeczytaj również: CPK: Wielka awantura o lokalizację lotniska. Wściekli mieszkańcy z kupą gnoju i jajkami

Ogłoszony właśnie przetarg dotyczy opracowania dokumentacji i uzyskanie odpowiednich pozwoleń potrzebnych do rozpoczęcia prac nad projektem. Program Kolejowy CPK zakłada, że biegnąca z CPK i Warszawy kolejowa "szprycha" nr 9 poprowadzi przez Łódź Fabryczną do zachodnich województw Polski. Trasa w kształcie litery "Y" w Sieradzu rozgałęzi się w stronę Wrocławia i Poznania. Cała sieć CPK będzie składać się z niemal 2 TYS. km nowych linii kolejowych.

Protest przeciw CPK w Warszawie

Budowa CPK. Protesty mieszkańców

Nie wszystkim jednak pomysł tworzenia gigantycznego węzła transportowego się podoba. Na łamach "Super Expressu" pisaliśmy już o protestach mieszkańców, którzy mają zostać wywłaszczeni ze swoich rodzinnych stron.

Sonda
Czy CPK powinno powstać?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki