Rolnicy w stolicy przeciwko CPK. Protest przy dworcu zachodnim przed siedzibą spółki

i

Autor: Piotr Grzybowski/SUPER EXPRESS Rolnicy w stolicy przeciwko CPK. Protest przy dworcu zachodnim przed siedzibą spółki

Rolnicy w Warszawie przeciwko budowie CPK. Protest przed siedzibą spółki

2022-06-27 21:55

Kilkaset osób protestowało w poniedziałek, 27 czerwca, przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rolnicy z całej Polski zjechali po raz pierwszy do Warszawy, by niezadowolenie wobec wywłaszczeń zamanifestować przed siedzibą rządowej spółki.

Nie zgadzamy się na bandyckie wywłaszczenia!” – krzyczeli uczestnicy poniedziałkowego zgromadzenia. „CPK przekręt stulecia”, „Ratujmy nasze gminy. Odsunąć CPK na boczne tory” „Nie dla kolei przez nasze domy” – to jedne z grzeczniejszych haseł na transparentach, z którymi manifestanci protestowali w Al. Jerozolimskich, w okolicy Dworca Zachodniego. W tłumie byli mieszkańcy Katowic, Łodzi, Rzeszowa, Zamościa i mazowieckich miejscowości – Mikołajowa, Czerwionki, Leszczyny, Brzezina czy Jasionki.

Inwestycje bez sensu

Piotr Flak (42 l.) przyjechał do Warszawy z Zamościa – miasta, gdzie planowana jest budowa jednej z dziesięciu tras kolejowych do CPK, tzw. szprych. – Przebieg planowanych inwestycji jest kompletnie bez sensu, bo ingeruje w zabudowę mieszkaniową. Wiele miejscowości będzie po prostu rozjechanych – mówił „Super Expressowi” Piotr Flak.

Protest przeciwko budowie CPK przy Dworcu Zachodnim w Warszawie

Są pierwsze grunty zastępcze

W poniedziałek spółka CPK przedstawiła pierwszą pulę gruntów zamiennych dla mieszkańców, na których działkach powstanie lotnisko. Łącznie ma to być 190 ha, dla tych rolników, którzy nie chcą czekać na wywłaszczenia. Protestujący nie planują jednak dobrowolnie oddać swoich działek i dorobku życia. – Projekt o tak dużej skali jak CPK może budzić emocje. Rozumiemy je i nie odmawiamy prawa do wyrażania opinii. Prowadzimy szerokie konsultacje. Ale protesty uliczne żadnego przełożenia na decyzje inwestycyjne mieć nie mogą – stwierdza rzecznik CPK Konrad Majszyk.

Sonda
Czy CPK powinno powstać?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE