To wypada wiedzieć!

Zapukali do ciebie kolędnicy? Nie uwierzysz, co symbolizuje turoń!

2023-12-26 15:22

Z okresem bożonarodzeniowym jest związanych wiele tradycji. Jednym z nich są, chociażby kolędnicy, którzy chodzą od domu do domu i śpiewem wysławiają nowo narodzonego Jezusa. Niestety jest to zwyczaj, który powoli zanika. Jednak są miejsca w Polsce, gdzie wciąż jest to jeszcze praktykowane. Mimo że jest to wszystkim znana tradycja, to niektórzy nie mają pojęcia, skąd się ona wywodzi, ani co oznaczają odwiedzające domy postacie. Wyjaśniamy!

Co to jest kolędowanie? Skąd wywodzi się ten zwyczaj?

Kolędowanie to obrzęd słowiański praktykowany przez Słowian i Rumunów. Zwyczaj polega na odwiedzaniu przez grupę przebranych osób mieszkańców danej miejscowości, śpiewaniu kolęd lub odgrywaniu krótkich przedstawień, które pokazywały historie z Ewangelii. W zamian za występy i składane życzenia, które miały przynieść szczęście i urodzaj domownikom, kolędnicy otrzymują pieniądze lub świąteczne smakołyki. W każdym domu bardzo czekano na przybycie kolędników. Poza szczęściem, które mieli przynieść, ich występ wszystkich rozweselał, zapewne dlatego tak ich wyczekiwano.

Kolędowanie związane jest również ze zwyczajem rzymskim. Rzymianie każdy pierwszy dzień miesiąca nazywali z łaciny calendee, czyli kalenda a w tłumaczeniu na polski może być rozumiany jako: rzeczy, które mają być ogłoszone. W ciągu tego dnia mieszkańcom miasta ogłaszano najważniejsze informacje na temat zbliżających się wydarzeń. Kalendy styczniowe rozpoczynały Nowy Rok i oznaczały prezent dawany z tej okazji.

Chrześcijanie połączyli obie tradycje z błogosławieniem domów w święto Trzech Króli.

Za kogo przebierają się kolędnicy?

Tradycja kolędowania jest bardzo barwna w przenośni i dosłownie, ponieważ kolędnicy przebierają się w różne kolorowe stroje. Przedstawienia, które były odgrywane to historie z ewangelii, a odnosiły się do złego króla Heroda, który na koniec każdej z nich jest skazywany na śmierć, a diabeł zabiera jego duszę. Z tego powodu nazywano je herodami. Tradycja kolędowania znana jest w całej Polsce, ale wszystko z nimi związane może się różnic zależności od regionu.

Wszystkiego związanego ze strojami i kogo przedstawiają przebrane osoby możesz dowiedzieć się z galerii.

QUIZ. Jak dobrze znasz polskie kolędy?

Pytanie 1 z 9
W "Przybieżeli do Betlejem" śpiewamy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki