Roman Pisarski i Lampo

i

Autor: warszawa.um.pl/wikipedia

"O psie, który jeździł koleją"

Grób słynnego pisarza w okropnym stanie. Damięcki w ekranizacji jego książki

2023-07-06 5:02

Już 25 sierpnia długo oczekiwana premiera filmu "O psie, który jeździł koleją", która była lekturą szkolną wielu pokoleń Polaków. Zobaczymy w niej m.in. Mateusza Damięckiego, Adam Woronowicz i Małgorzatę Pieczyńską. Autorem książki był Roman Pisarski (57 l.), pisarz i nauczyciel. Niestety jego grób jest w opłakanym stanie.

Książka "O psie, który jeździł koleją" opowiada o psie Lampo (po włosku Błyskawica), który zaprzyjaźnia się z pewnym zawiadowcą kolejowym ze stacji w miasteczku Marittima we Włoszech. Pies ma różne przygody, ale zawsze wraca na stację, do nowego pana. Niestety ginie na torach pod nadjeżdżającym pociągiem, ratując małą dziewczynkę. Lektura z 1967 roku oparta jest na historii prawdziwego psa, który zginął tragicznie w 1961 roku w wieku 11 lat. Lampo ma nawet swój pomnik przy stacji kolejowej.

Film "O psie, który jeździł koleją" będzie inspirowany książką Romana Pisarskiego. Tu Lampo będzie pomagał Zuzi, małej dziewczynce chorej na serce, której tata Piotr pracuje na kolei. Zobaczy go pewnie wiele osób nieświadomych, jak teraz wygląda grób pisarza, który stworzył postać sympatycznego psa podróżnika. Roman Pisarski i jego żona Janina (+79 l.) oraz Marcin Pisarski (+65 l.) pochowani są na Starych Powązkach w bardzo skromnej mogile. Grób to krzyż z tymczasowymi tabliczkami i kopczyk porośnięty zielskiem. 

Groby pisarzy i poetów. Rodzina i kochanka Adama Mickiewicza. Niezapomniani

Grób Romana Pisarskiego

i

Autor: cmentarze.um.warszawa.pl
Groby pisarzy cz. 3. Sienkiewicz, Prus, Konopnicka, Dąbrowska, Orzeszkowa, Zapolska, Żeromski, Reymont. Niezapomniani
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany