Segregacja śmieci. Co, gdzie, jak i ZA ILE?

i

Autor: fot: Tomasz_Mikolajczyk/pixabay.com Segregacja śmieci w Opolu. Co, gdzie, jak i ZA ILE?

A TO CIEKAWE

Czy Polacy segregują śmieci? Najnowsze badania pokazują prawdę

2023-07-03 13:32

Wzrasta liczba Polaków segregujących śmieci. Aż 96 proc. Polaków deklaruje, że sortuje odpady. Jak wynika z badania EKObarometr, przeprowadzonego przez pracownię SW RESEARCH we współpracy z Grupą Akomex, tylko w ciągu minionego roku aż 12 proc. Polaków zaczęło segregować śmieci, a 69 proc. badanych przyznaje, że przez ostatnie 6 lat zaczęło to robić regularnie. Badania pokazują jednocześnie, że aż 71 proc. respondentów zastanawia się nad tym, co dzieje się z wyrzuconym opakowaniem po zużyciu produktu.

W pytaniu wielokrotnego wyboru o wpływ na decyzję dotyczącą segregacji śmieci, ponad 40 proc. osób przyznało, że chce zrobić coś dobrego dla środowiska. Aż 39% respondentów zauważa, iż segregacja odpadów sprzyja mniejszemu marnowaniu zasobów naturalnych, a 31 proc. ankietowanych segreguje śmieci z obawy o świat, w którym będą żyły ich dzieci i wnuki. Natomiast 16 proc. Polaków segreguje śmieci ze względu na zachęty finansowe np. niższą cenę wywozu, z kolei 27 proc.Polaków zauważa konieczność dostosowania się do przepisów prawnych obowiązujących w tym zakresie. Odpady równie chętnie segregują zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

- Z dużym optymizmem przyjmuję wyniki przedstawione w raporcie EkoBarometr dotyczące m.in. postaw Polaków wobec segregacji odpadów i ochrony środowiska. Polacy robią to chętnie chcąc zadbać o środowisko naturalne, a tylko nieliczna grupa zwraca uwagę na zachęty finansowe i wynikające z przepisów obowiązki w tym zakresie. Warto podkreślić, że czekają nas kolejne zmiany. Zgodnie z dyrektywami i planami Unii Europejskiej, na producentów wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach prawdopodobnie niebawem zostanie nałożony obowiązek sfinansowania i zorganizowania systemu zbierania oraz recyklingu odpadów po opakowaniach. Co za tym idzie, marki muszą podjąć wspólne działania mające na celu zwiększenie liczby opakowań biodegradowalnych i nadających się do recyklingu oraz zająć się stopniową eliminacją tworzyw sztucznych w tych opakowaniach, w których jest to możliwe – mówi Grzegorz Łajca, Prezes Zarządu Grupy Akomex.

Sonda
Czy segregujesz śmieci?
Budowa nowoczesnej spalarni śmieci. Trzaskowski wmurował akt erekcyjny