Biskupi

i

Autor: WenPhotos Zdjęcie ilustracyjne. Nie będzie śledztwa w sprawie biskupów. Sąd utrzymał w mocy stanowisko prokuratury

Tak źle jeszcze nie było

Dramat Kościoła w Polsce. Nadchodzi prawdziwy kataklizm?! Dane są okrutne

2023-02-04 10:35

Tak źle w polskim Kościele jeszcze nie było. Najwyraźniej widać, że afery pedofilskie, różne nadużycia, nieugiętość w sprawach moralności i rozpolitykowanie duchownych odsuwają wiernych od instytucji Kościoła. Statystyki nie kłamią. Właśnie pojawiła się informacja o ilości ślubów kościelnych w naszym kraju. Dane dla Kościoła są okrutne. Jest coraz gorzej i nie zanosi się na poprawę. Czy nadchodzi prawdziwy kataklizm dla Kościoła w Polsce?

Ile w Polsce zawiera się ślubów kościelnych? Liczby nie kłamią

Nie tylko masowe rezygnacje z uczestnictwa na lekcjach religii, ale też znaczny spadek zawierania małżeństw sakramentalnych trapią polski kościół. "Gazeta Wyborcza" przyjrzała się oficjalnym danym Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Liczny nie kłamią, a te dla Kościoła w Polsce są dramatyczne. W 1990 roku Polacy wzięli około 230 tyś ślubów kościelnych. Dziesięć lat później było ich 175 tysięcy. W  2019 roku - czyli zanim pojawiła się pandemia koronawirusa - zawarto już tylko 125 tys. małżeństw kościelnych. To jeszcze nic. Rok później - ze zrozumiałych powodów związanych z szerzeniem się Covid-19 - liczba ta spadłą drastycznie (91,5 tys.). W kolejnym roku - gdy obostrzenia zluzowano i wielu młodych garnęło się do ślubu - dalej było kiepsko. Zawarto wówczas zaledwie 104 tys. ślubów kościelnych, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w ostatnim przedpandemicznym roku. 

Przedmałżeńskie katechezy - nowa instrukcja

Być może przyszłych małżonków odstraszają często mnożące się przedmałżeńskie katechezy. W Kaliszu chyba mają inne zdanie na ten temat, bowiem od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje nowa instrukcja dotycząca "bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa" Jej elementem są "katechezy przedślubne organizowane w parafiach". Składa się na nie aż 12 tematów. - Zasady określone w instrukcji mają być pomocą dla narzeczonych, aby czas przygotowania do zawarcia związku małżeńskiego był czasem odkrycia bądź pogłębienia Bożej wizji małżeństwa oraz odkrycia bądź ożywienia osobistej zażyłości z Bogiem - tłumaczy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" rzecznik diecezji ks. Przemysław Kaczkowski.

Nie przegap: Dla Boga rezygnują ze współżycia. Kim są dziewice konsekrowane? W Polsce jest ich niemal 400

W naszej galerii zobaczysz, jak mieszka jedna z najsłynniejszych polskich ateistek - Joanna Senyszyn

Sonda
Ślub kościelny czy cywilny?
Absurdalna lekcja religii. Kościół chce leczyć homoseksualizm elektrowstrząsami! Komentery Adama Federa
Nasi Partnerzy polecają