Dziewica

i

Autor: Shutterstock Dziewica

Są jasne zasady

Dla Boga rezygnują ze współżycia. Kim są dziewice konsekrowane? W Polsce jest ich niemal 400

2023-02-03 15:46

Dziewice konsekrowane w Kościele nie są tak popularne jak księża czy zakonnicy. 2 lutego obchodziły swoje święto, choć mało kto o tym mówił. Ich życie i motywacje wzbudzają ogromne zainteresowanie. Kim są dziewice konsekrowane? Dlaczego dla Boga rezygnują ze współżycia seksualnego? W Polsce dziewic konsekrowanych jest niemal 400. Pierwszą, która złożyła uroczysty ślub czystości, była była Zofia Prochownik.

Pierwsza polska dziewica konsekrowana Zofia Prochownik - cytowana przez portal Wp.pl - w 2013 roku stwierdziła, że "dziewictwo konsekrowane to jest charyzmat w Kościele", trzeba je propagować i "nie można go trzymać w ukryciu". Wtedy w Polsce żyło 177 dziewic konsekrowanych. Dziś jej ich ponad dwa razy więcej - 398. W tym te, które dołączyły do tego grona w grudniu zeszłego roku. Odbyła się wówczas specjalna msza święta. - W homilii biskup ukazał piękno tego powołania oraz jego znaczenie dla Kościoła. Dziewice konsekrowane przez modlitwy, pokutę i oddanie się Jezusowi przyczyniają się do rozwoju wiary i wierności Bogu - czytamy w komunikacie Archidiecezji Krakowskiej.

Kim są dziewice konsekrowane w Polsce?

W raporcie Katolickiej Agencji Informacyjnej napisano, że według danych z 2019 r. średni wiek dziewicy konsekrowanej w Polsce wynosił 49 lat. "O konsekrację proszą zwykle osoby starsze niż w przypadku kandydatek do wspólnot zakonnych. Minimalny wymagany wiek to 25 lat. W ostatnich latach najczęściej są to kobiety między 30. a 40. rokiem życia, osoby, które mają swoją pracę i swoje życie, które pragną w pewnym momencie ofiarować się Bogu" - czytamy. Dziewicą konsekrowaną nie może zostać kobieta, która wyszła za mąż lub żyła w niesakramentalnym związki. Skreślone są także panie trudniące się prostytucją. ""Śluby można przyjąć od kobiety, która skończyła 25 lat, ma realistyczny obraz samej siebie, zna swoje słabe i mocne strony, potrafi budować zdrowe relacje z mężczyznami i kobietami, widzi wartość małżeństwa i macierzyństwa, potrafi w owocny sposób wykorzystać w budowaniu wspólnoty swoją zdolność do miłości, ma przygotowanie zawodowe i pracę pozwalające jej na samodzielne utrzymanie, umie radzić sobie z frustracją i cierpieniem na sposoby, które nie są niszczące dla otoczenia, jest wierna złożonym obietnicom" - wskazuje portal Alateia.  

W naszej galerii prezentujemy, jak zmieniał się ojciec Tadeusz Rydzyk

Sonda
Słyszałeś/słyszałaś kiedykolwiek o dziewicy konsekrowanej?
Politycy od Kuchni. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Kim są "tradycyjne żony"? Czy rezygnacja z kariery musi równać się życiu "na garnuszku" męża?

Posłuchaj rozmowy o modzie na #tradwife!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają