Dziewica zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Shutterstock Dziewica zdjęcie ilustracyjne

Na oczach biskupa

Trzy kobiety zdecydowały, że na zawsze zostaną dziewicami! Mają motywację

2022-12-10 16:52

Dla wielu osób wydaje się to niewyobrażalne, ale te trzy kobiety mają wielką motywację! W Krakowie w katedrze na Wawelu odbyła się kolejna konsekracja dziewic. Trzy panie dołączyły do Ordo Virginum Archidiecezji Krakowskiej i zadecydowały, że na zawsze zostaną dziewicami. Według Katechizmu Kościoła Katolickiego, dziewice konsekrowane zostają "mistycznie poślubione Chrystusowi". Kobiety zostają także "włączone w służbę Kościoła".

Konsekracja dziewic w Krakowie

To już kolejna konsekracja dziewic na Wawelu. W tamtejszej archidiecezji do stanu dziewic należy 56 kobiet, a kolejnych 15 przygotowuje się do konsekracji. Ta uroczystość odbywa się już od kilkunastu lat 8 grudnia, czyli w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W tym roku - podobnie jak w poprzednim - obrzędowi przewodził biskup Janusz Mastalski. "W homilii biskup ukazał piękno tego powołania oraz jego znaczenie dla Kościoła. Dziewice konsekrowane przez modlitwy, pokutę i oddanie się Jezusowi przyczyniają się do rozwoju wiary i wierności Bogu" - czytamy w komunikacie Archidiecezji Krakowskiej. W dzisiejszych czasach wiele kobiet, które nie utraciły dziewictwa, narażonych jest na drwiny. Bp Mastalski radzi konsekrowanym dziewiocom, żeby "zachowały pokój serca i nie przestraszyły się tego, że wiele osób nie zrozumie ich powołania i będą je ośmieszać".

Po co dziewictwo w Kościele?

Dziewictwo konsekrowane jest najstarszą formą życia konsekrowanego w Kościele. Co ciekawe, obrzęd ten w pewnym momencie został niemal całkowicie zarzucony. Dopiero po ośmiu wiekach przerwy Sobór Watykański przywrócił możliwość udzielania konsekracji dziewicom żyjącym w świecie. Katechizm Kościoła Katolickiego tak tłumaczy zasadność zachowania dziewictwa: "Wyrażając święty zamiar wierniejszego pójścia za Chrystusem, dziewice zostają poświęcone Bogu przez biskupa diecezjalnego według zaaprobowanego obrzędu liturgicznego oraz mistycznie poślubione Chrystusowi, Synowi Bożemu, i włączone w służbę Kościoła. Przez ten uroczysty obrzęd (Consecratio virginum) dziewica staje się osobą konsekrowaną, transcendentnym znakiem miłości Kościoła do Chrystusa, eschatologicznym obrazem tej niebieskiej Oblubienicy i przyszłego życia".

W naszej galerii prezentujemy, jak mieszka ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Sonda
Czy warto być dziewicą?
Ks. Isakowicz-Zaleski szczerze o celibacie i miłości do kobiety
Nasi Partnerzy polecają