To tu żyje najwięcej... DZIEWIC! Zdecydowały się na nietypowy krok [ZDJĘCIA]

2019-12-10 13:01 EIKR

W niedzielę w Katedrze na Wawelu odbyła się uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, w czasie której odbył się obrzęd konsekracji dziewic. Osiem kobiet z Archidiecezji Krakowskiej na pytanie biskupa: "Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?" odpowiedziało: "Chcę" i przyjęło ofiarowany im dar konsekracji.

Konsekracja dziewic 2019 na Wawelu

W homilii biskup Jan Szkodoń ukazał Niepokalaną Maryję Pannę jako wzór doskonałej wierności Chrystusowi. Dziewice konsekrowane złożyły ślub trwania w czystości do końca życia.

- Jest to wielki dar Boży dla Kościoła, a także dla świata, w którym tak wiele osób jest zniewolonych pożądliwością cielesną i zapatrzeniem wyłącznie w dobra ziemskie. Dziewice poświęcone Bogu dają świadectwo życia w czystości i ukazują ostateczną perspektywę życia ludzkiego w najgłębszym zjednoczeniu z Jezusem - informuje Archidiecezja Krakowska.

Dziewice konsekrowane - kim są, jak żyją?

Dziewice konsekrowane są w Kościele katolickim indywidualną formą życia konsekrowanego kobiet. Kandydatki zobowiązują się publicznie do życia w czystości aż do śmierci.

Zgodnie z kanonem 604. Kodeksu prawa kanonicznego:

Do wspomnianych form życia konsekrowanego dochodzi stan dziewic, które – wyrażając święty zamiar gruntowniejszego naśladowania Chrystusa – są Bogu poświęcone przez biskupa diecezjalnego według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego, zostają zaślubione mistycznie Chrystusowi, Synowi Bożemu, i przeznaczone na służbę Kościołowi

Małopolska zagłębiem dziewic konsekrowanych

Obecnie w całym kraju żyje ponad 300 dziewic konsekrowanych. Tylko w Archidiecezji Krakowskiej jest ich aż 51, a kilkanaście kandydatek przygoptowuje się do konsekracji. Ogarniają one swoją modlitwą wszystkie sprawy diecezji i dają świadectwo radykalnego pójścia za Chrystusem.