Jan Paweł II, Wojciech Jaruzelski

i

Autor: Jan Morek/Forum Jan Paweł II, Wojciech Jaruzelski

Wielka tajemnica

Ściśle tajne spotkanie Jana Pawła II i Wojciecha Jaruzelskiego. Nieprawdopodobne, co tam się stało! Historyk ujawnia

2023-06-17 13:38

Jan Paweł II i Wojciech Jaruzelski to obok Lecha Wałęsy najważniejsze postacie w Polsce w drugiej połowie XX wieku. Byli ewidentnie po przeciwnych stronach barykady. Władzom Polski Ludowej nigdy specjalnie z Kościołem po drodze nie było. Pielgrzymki Jana Pawła II zawsze rodziły wielkie obawy PZPR. Niemal nikt nie wiedział, że podczas drugiej wizyty papieża w Polsce doszło do ściśle tajnego spotkania Jana Pawła II i Wojciecha Jaruzelskiego. Historyk prof. Antoni Dudek ujawnia jego kulisy.

Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Stan wojenny był zawieszony

W 1983 roku w Polsce rządził Wojciech Jaruzelski, a w Watykanie Jan Paweł II. W naszym kraju wówczas stan wojenny był zawieszony, ale atmosfera ciągle była mocno napięta. W takich warunkach przyjechał do swojej ojczyzny Karol Wojtyła. 16 czerwca minęła 40. rocznica początku drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. - Ta wizyta pokazała, że w Polsce jest ogromna siła katolików i Kościoła - kompletnie niezależna od władz. I trzeba się z nią liczyć - stwierdził w rozmowie z PAP historyk Antoni Dudek. Najciekawszą częścią wizyty było drugie, ściśle tajne, spotkanie Wojciecha Jaruzelskiego z papieżem. Pierwsze - oficjalne - nie wzbudziło aż tak ogromnych emocji. - Papież w bardzo oględnych słowach, ale bardzo jednoznacznie dał do zrozumienia, że ciągle żywi nadzieję, że zostanie wznowiony dialog z "Solidarnością". On nawet nie użył słowa "Solidarność", aby Jaruzelskiego nie drażnić, ale powiedział: "Nie przestaję ufać, że owa zapowiadana wielokrotnie odnowa społeczna według zasad wypracowanych w takim trudzie w przełomowych dniach sierpnia 1980 roku i zawarta w porozumieniach stopniowo dojdzie do skutku" - wspominał historyk.

Co wydarzyło się na ściśle tajnym spotkaniu Jana Pawła II i Wojciecha Jaruzelskiego?

Podczas drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, papież spotkał się też z Lechem Wałęsą (tu przeczytasz o relacjach Lecha Wałęsy i Karola Wojtyły). Najważniejsza była jednak ściśle tajna rozmowa ojca świętego z Wojciechem Jaruzelskim. Co tam się wydarzyło? - Odbyło się ono w cztery oczy – bez udziału kamer, ani innych gości. Ani Jan Paweł II, ani Jaruzelski nigdy nie uchylili rąbka tajemnicy, czego dotyczyła ta rozmowa, my do dziś też tego nie wiemy. Niektórzy spekulują, że po spotkaniu z Wałęsą, papież podjął kolejną próbę przekonania Jaruzelskiego, że warto jednak z Wałęsą rozmawiać i warto wznowić dialog społeczny w Polsce. Jaruzelski ewidentnie nie był na to gotowy i odrzucił to. Tak sobie mogę wyobrazić to spotkanie - spekulował prof. Antoni Dudek. - Jest to najbardziej tajemnicze wydarzenie nie tylko tej pielgrzymki, ale w ogóle wszystkich papieskich pielgrzymek do Polski. Odbyło się ono ponoć na żądanie papieża, choć długo uważałem, że było ono na żądanie Jaruzelskiego, żeby zrównoważyć sprawę spotkania z Wałęsą - uchylił rąbka tajemnicy historyk.

W naszej galerii prezentujemy najbardziej osobliwe pomniki Jana Pawła II

Lech Wałęsa o spotkaniach z Janem Pawłem II