7 zaskakujących ciekawostek o Andrzeju Dudzie z okazji jego 50. urodzin. Tego się nie spodziewaliście!

2022-05-16 5:30
Andrzej Duda  chce uhonorować Powstańców Śląskich
Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS Andrzej Duda chce uhonorować Powstańców Śląskich

Andrzej Duda obchodzi dziś okrągłe urodziny! 16 maja prezydent Polski kończy 50 lat. Z tej okazji redakcja "Super Expressu" postanowiła pokazać polityka z nietypowej strony i przywołać najciekawsze fakty na jego temat. Przypominamy 7 ciekawostek z życia Dudy!

1. Andrzej Duda wygrał walkę z poważnym nałogiem 

Nie jest pewne kiedy dokładnie Duda wypalił swojego pierwszego papierosa, ale z pewnością był wtedy jeszcze młodzieńcem. Część jego znajomych utrzymuje, że po nikotynę sięgnął jeszcze w klasie maturalnej, inni zaś twierdzą, że było to już na studiach. Tak czy inaczej, polityk palił przez wiele lat. Z nałogiem udało mu się zerwać w 2017 roku. – Od 12 stycznia nie wziąłem papierosa do ust, nie paliłem papierosa ani żadnego innego tytoniu. Mogę powiedzieć, że jest to mój osobisty sukces. Polecam - chwalił się prezydent.

2. Polityk przez wiele lat był związany z harcerstwem

Andrzej Duda co jakiś czas wspomina, że w przeszłości był harcerzem. Pewien czas temu opublikował on swoje zdjęcie z dawnych czasów. Jest na nim w mundurku i ma… wąsa! A to nie wszystko! Innym razem polityk opublikował w mediach społecznościowych selfie, na którym przymierza ten sam stary mundurek już jako prezydent Polski. “Łezka się kręci na wspomnienie młodzieńczych czasów…” - pisał Duda na Instagramie. 

Sonda
Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?

3. Prezydent Polski ma… przezwisko

Przezwisko polityka pochodzi jeszcze ze szkolnych czasów i brzmi “Duduś” - podobnie jak u bohatera serialu “Podróż za jeden uśmiech”. Według doniesień prezydent wcale nie pożegnał się z uroczą ksywką! Podobno jego dobrzy przyjaciele używają jej do dziś. 

4. Duda ma dwie młodsze siostry. Różnica wieku jest spora

O rodzinie prezydenta mówi się tak rzadko, że można by pomyśleć, że Andrzej Duda jest jedynakiem. Otóż okazuje się, że ma on dwie młodsze siostry! Anna jest od brata młodsza o 8 lat. Według mediów zajęła się ona karierą naukową, a wolne chwile lubi spędzać na siłowni. Druga siostra prezydenta, Dominika, jest z kolei młodsza od niego o 16 lat. Dudowie adoptowali ją w 1988 roku. 

5. Na prezydenckim stole królują żurek i pierogi 

Choć mieszkając w Pałacu Prezydenckim raczej nietrudno o wykwintne dania, to Andrzej Duda jest tradycjonalistą nawet w kwestii smaku. - Jeżeli chodzi o potrawy mam wiele, które lubię, ale tak, jak wielu Polaków, jestem wielbicielem pierogów różnego rodzaju. Przede wszystkim ruskich, nie będę tego ukrywał - zdradził kiedyś prezydent. Ponadto polityk lubi dania z grilla, smażone oscypki i ziemniaki. Z zup stawia na żurek. 

6. Andrzej Duda był na koncercie Avril Lavigne 

Czego słucha prezydent Polski? W jednym z wywiadów przyznał, że preferuje on raczej spokojniejszą muzykę taką jak lekki jazz czy blues. Ma on słabość także do piosenek turystycznych, więc chętnie sięga np. po utwory zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Gust prezydenta nie ogranicza się jednak do delikatniejszych utworów. Na jego playlistach odnajdziemy także klasyki tj. Pink Floyd, a w młodości Duda sięgał do twórczości m.in. Lady Pank, Maanamu i Turbo. Co może zaskoczyć, prezydent pojawił się także na koncercie Avril Lavigne. Jak do tego doszło? Polityk wybrał się na występ ze swoją córką. 

7. Prezydent za dzieciaka potrafił przyłożyć!

W rozmowie z "Super Expressem" Andrzej Duda przyznał kiedyś, że jak był małym chłopakiem "trochę się bił". - Nie ma się czym chwalić… Byłem dość duży jak na swój wiek, radziłem sobie nieźle. Jak trzeba, potrafię przyłożyć. I nie chcę koloryzować, ale biłem się głównie w czyjejś obronie. Byłem raczej spokojny. Rodziców do szkoły nie wzywano - opowiadał nam prezydent. 

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Duda zna się na popkulturze? Prezydent wyznaje: Byłem na koncercie Avril Lavigne!

Express Biedrzyckiej 13.05 (Jan Piekło, Krzysztof Kwiatkowski, dr Mirosław Oczkoś) Sedno Sprawy: Michał Wójcik
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE