Bon turystyczny NA SPRZEDAŻ? Nawet o tym nie myśl!

2020-08-05 5:11 Łukasz Maziewski
Czy można sprzedać bon turystyczny?
Autor: Twitter Czy można sprzedać bon turystyczny?

Dopiero od kilku dni można aktywować bon turystyczny, a już cwaniaki usiłują na tym zarobić! Jeśli widziałeś w internecie ogłoszenia "sprzedam bon turystyczny" – uważaj! To może być wyłudzenie! W internecie pojawiają się takie oferty, ale za handel bonem grożą kary, nawet do miliona złotych!

- Handel bonem turystycznym jest niezgodny z prawem. Ustawa wyraźnie wskazuje, kto ten bon może wykorzystać – mówi Super Expressowi Grzegorz Cendrowski, rzecznik Polskiej Organizacji Turystycznej.

Skąd to poruszenie? Bo na portalach aukcyjnych w internecie pojawiły się ogłoszenia o możliwości odsprzedaży. Można było "kupić" bon za 300-400 zł, a "okazyjnie" – nawet za mniej.

- Poza tym, że jest to niezgodne z prawem, to łatwo paść ofiarą oszustwa – tłumaczy dalej Cendrowski i dodaje, że bon jest zabezpieczony podwójnie. Po pierwsze: otrzymując świadczenie (można to zrobić poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS) otrzymujemy 16-cyfrowy numer bonu. Następnie aktywujemy bon otrzymanym mailowo lub sms-em kodem PIN. Cendrowski dodaje również, że POT otrzymała informację od jednego z popularnych portali ogłoszeniowych, że próby sprzedaży bonu na ich platformie będą usuwane. Dodatkowo, numer bonu przypisany jest do konkretnej osoby a transakcje są rejestrowane. Warto pamiętać, że bon dostępny jest tylko w wersji elektronicznej.

W ustawie znajduje się zapis, że za wykorzystanie bonu niezgodnie z przeznaczeniem grozi kara grzywny, nawet do miliona złotych, albo pozbawienia wolności do lat trzech. Bonem nie można zapłacić za żadną usługę, niezwiązaną z turystyką. Także Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzegł, że bonu nie można wymieniać na gotówkę ani żadne inne środki wymiany. Bonem można zapłacić za pobyt w hotelu czy na obozie wypoczynkowym. Działające od pierwszego sierpnia wsparcie przysługuje rodzinom, które pobierają świadczenie wychowawcze lub dodatek "Rodzina 500 plus".

Express Biedrzyckiej - Adam Struzik: Obawiam się wojny z samorządami. PiS dąży do destrukcji

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze