Diametralnie zmieniliśmy zdanie o szczepionkach. Socjolog: to "efekt Jandy" [SONDAŻ]

2021-02-03 6:00
szczepionki strzykawki covid
Autor: Andrzej Bęben

Zaczęliśmy przekonywać się do szczepionek przeciwko koronawirusowi! Już 56 proc. z nas planuje poddać się szczepieniu, chociaż jeszcze w grudniu taką wolą deklarowało zaledwie 32 proc. ankietowanych. Takie wnioski płyną z sondażu wykonanego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”.

Nasze podejście do szczepień zmieniło się, gdy pierwsi Polacy, czyli medycy i seniorzy, zostali zaszczepieni. Z sondażu wynika, że w ciągu miesiąca liczba osób zdecydowanych na przyjęcie preparatu chroniącego przed COVID-19 wzrosła aż o 24 pkt proc. Zmalał też odsetek niechętnych szczepionce – z 43 proc. w grudniu do 30 proc. obecnie. 

sondaż
Autor: Super Express
Express Biedrzyckiej - Barbara Nowacka: Ulica będzie chwiała rządem PiS

– Polacy przekonali się do szczepionek za sprawą Krystyny Jandy. To była największa akcja promocyjna – tłumaczy socjolog Jarosław Flis (54 l.). – Tak mamy, że gdy się nas celowo zachęca do szczepień, to nie słuchamy. Ale gdy wiemy, że ktoś bardzo zabiega o szczepionki, to znaczy, że są to cenne dobra – dodaje.

Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 29 stycznia – 1 lutego na grupie 1081 dorosłych Polaków. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE