Duda ocalił Hermaszewskiego

2018-03-31 5:30

Mirosław Hermaszewski (77 l.), jedyny Polak, który poleciał w kosmos, zachowa jednak stopień generalski. Przynajmniej na razie.. Przed degradacją do stopnia szeregowca uchronił go prezydent Andrzej Duda (46 l.), który w piątek zawetował ustawę degradacyjną.

- Odmawiam podpisania ustawy i kieruję ją do ponownego rozpoznania przez Sejm. Nie możemy przywracać sprawiedliwości niesprawiedliwą ustawą. Nie tędy droga - oznajmił Andrzej Duda. Jego zdaniem nie wszyscy członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego powinni być zdegradowani do stopnia szeregowca.

- Pan generał Hermaszewski został wpisany do Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego najprawdopodobniej bez swojej zgody. Był to rozkaz, który mu wydano, aby w tej radzie uczestniczyć. Ludzie tacy jak on nie mieliby możliwości jakiegokolwiek odwołania. To z punktu widzenia państwa prawa jest niedopuszczalne - uzasadniał prezydent. Andrzejowi Dudzie nie podoba się również, że ustawa degradowała wiele osób pośmiertnie, a więc nie będą mogły się bronić. - Nie ma takiej instytucji jak rzecznik osoby nieżyjącej. Uważam, że to od strony moralnej bardzo poważny mankament tej ustawy - podkreślał. Decyzja prezydenta mocno zszokowała PiS. - Jesteśmy zaskoczeni i zawiedzeni - napisała na Twitterze wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (51 l.). Jednak inni posłowie partii rządzącej robili wczoraj dobrą minę do złej gry. - Będziemy szukać kompromisu, pracując nad nowym projektem. Jest możliwe, aby cele ustawy zostały osiągnięte po uwzględnieniu uwag prezydenta - zapewniał poseł PiS Stanisław Pięta (47 l.). A co na to córka gen. Wojciecha Jaruzelskiego (?91 l.)?, - Dobrze się stało, że prezydent nie podpisał ustawy z automatu.Ale to pierwszy etap, więc nie należy podchodzić zbyt entuzjastycznie do tej decyzji - komentuje Monika Jaruzelska (55 l.).

Zobacz także: Jan Olszewski APELUJE: Zostawcie Hermaszewskiego w spokoju

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE