Duda ogłasza ograniczenie węgla. Tymczasem poseł PiS... Co za zgrzyt!

Część posłów nie chce ograniczać spożycia węgla w Polsce
Autor: Pixabay/ Iwona_Olczyk

W piątek przed Szczytem Klimatycznym zorganizowanym przez Joe Bidena (79 l.), Andrzej Duda (49 l.) wygłosił przełomową deklarację, że Polska w przeciągu dwóch dekad ograniczy wykorzystanie węgla o 59 proc. Niestety już wiadomo, że odważny pomysł napotka opór ze strony części polityków. Jakby tego było mało, wrogowie ograniczania konsumpcji węgla znajdują się w samym obozie władzy! Otóż Janusz Kowalski (43 l.), który do Sejmu dostał się z list PiS, utworzył właśnie zespół parlamentarny "do spraw suwerenności energetycznej. W rozmowie z portalem Energetyka24, Kowalski tłumaczy, że zespół powstał jako odpowiedź na "ideologiczną dekarbonizację". Niezły zgrzyt się zrobił.

Janusz Kowalski - słynny "bulterier" Solidarnej Polski, który swój image prowokatora okupił posadą wiceministra - wciąż próbuje namieszać w kociołku Zjednoczonej Prawicy. Wybrawszy sobie dość prowokacyjną datę (22 kwietnia - czyli w Dzień Ziemi), Kowalski proklamował powołanie parlamentarnego zespołu, który ma na celu powstrzymanie wygaszania eksploatacji i wydobycia węgla w Polsce. - Parlamentarny Zespół ds. Suwerenności Energetycznej powstał w Sejmie RP jako inicjatywa włączenia się posłów w merytoryczną debatą na temat polskiej ścieżki transformacji energetycznej. Jesteśmy przekonani, że strategicznym celem Polski jest obrona i ochrona statusu państwa suwerennego energetycznie. Dostrzegamy zagrożenia wynikające z ideologicznie realizowanej dekarbonizacji, której konsekwencja będą wysokie ceny ciepła i energii elektrycznej dla Polaków - tłumaczył Kowalski w portalu Energetyka24. 

Węgiel jako "ideologiczny kij" Unii Europejskiej

- W najbliższych latach Polska, jeżeli będzie realizować unijną ścieżkę transformacji energetycznej - gwałtownie obniży poziom własnego bezpieczeństwa energetycznego poprzez uzależnienie się od importu gazu ziemnego oraz energii elektrycznej. Jesteśmy otwarci na współprace z każdym kto chce pracować na rzecz polskiej suwerenności energetycznej - przekonywał Kowalski na łamach portalu ekonomicznego. 

Solidarna Polska przeciwko wygaszaniu węgla

Powołanie komisji jest kolejnym aktem spięć w Zjednoczonej Prawicy. Solidarna Polska nie była zadowolona z zaakceptowanej przez rząd unijnej polityki klimatycznej i dała temu wyraz nie popierając przyjętej w lutym rządowej uchwały o polityce energetycznej do 2040 roku. Strategia zakłada przyspieszoną eliminację węgla i rozwój OZE oraz energetyki jądrowej. Według założeń w 2030 roku z węgla będzie pochodzić 56% energii elektrycznej (lub 37% w przypadku wysokich cen węgla), a do 2040 roku 28% (lub 11%).

Stanowisko rządu jeszcze raz podkreślił prezydent polski Andrzej Duda w przemowie przed piątkowym Szczytem Klimatycznym. - W Polsce w ciągu najbliższych dwóch dekad, zbudujemy nowy, zeroemisyjny system energetyczny. Udział węgla zmniejszy się z obecnych 70 do nawet 11 proc. w 2040 r. - oznajmił Andrzej Duda przemawiający na panelu eksperckim przed Szczytem Klimatycznym. - Przed wszystkimi odpowiedzialnymi państwami stoi dziś zasadnicze wyzwanie: nie dopuścić do wzrostu temperatury na Ziemi i wdrożyć w całości Porozumienia Paryskie - dodał prezydent Polski.

>>>WIĘCEJ W "SUPER EXPRESSIE"

>Andrzej Duda zapowiada rewolucję klimatyczną przed szczytem z Joe Bidenem! Górnicy mu wybaczą?

>Krystyna Pawłowicz jako 14-latka uprawiała sport. Mamy jej zdjęcie, do tej pory niepublikowane

>Co za cyrk! Janusz Kowalski znów w formie! STRASZY premiera BOGIEM!

Nowoczesny kocioł na gaz zamiast pieca na węgiel
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze