Część posłów nie chce ograniczać spożycia węgla w Polsce

i

Autor: Pixabay/ Iwona_Olczyk

Duda ogłasza ograniczenie węgla. Tymczasem poseł PiS... Co za zgrzyt!

2021-04-23 20:01

W piątek przed Szczytem Klimatycznym zorganizowanym przez Joe Bidena (79 l.), Andrzej Duda (49 l.) wygłosił przełomową deklarację, że Polska w przeciągu dwóch dekad ograniczy wykorzystanie węgla o 59 proc. Niestety już wiadomo, że odważny pomysł napotka opór ze strony części polityków. Jakby tego było mało, wrogowie ograniczania konsumpcji węgla znajdują się w samym obozie władzy! Otóż Janusz Kowalski (43 l.), który do Sejmu dostał się z list PiS, utworzył właśnie zespół parlamentarny "do spraw suwerenności energetycznej. W rozmowie z portalem Energetyka24, Kowalski tłumaczy, że zespół powstał jako odpowiedź na "ideologiczną dekarbonizację". Niezły zgrzyt się zrobił.

Janusz Kowalski - słynny "bulterier" Solidarnej Polski, który swój image prowokatora okupił posadą wiceministra - wciąż próbuje namieszać w kociołku Zjednoczonej Prawicy. Wybrawszy sobie dość prowokacyjną datę (22 kwietnia - czyli w Dzień Ziemi), Kowalski proklamował powołanie parlamentarnego zespołu, który ma na celu powstrzymanie wygaszania eksploatacji i wydobycia węgla w Polsce. - Parlamentarny Zespół ds. Suwerenności Energetycznej powstał w Sejmie RP jako inicjatywa włączenia się posłów w merytoryczną debatą na temat polskiej ścieżki transformacji energetycznej. Jesteśmy przekonani, że strategicznym celem Polski jest obrona i ochrona statusu państwa suwerennego energetycznie. Dostrzegamy zagrożenia wynikające z ideologicznie realizowanej dekarbonizacji, której konsekwencja będą wysokie ceny ciepła i energii elektrycznej dla Polaków - tłumaczył Kowalski w portalu Energetyka24. 

Węgiel jako "ideologiczny kij" Unii Europejskiej

- W najbliższych latach Polska, jeżeli będzie realizować unijną ścieżkę transformacji energetycznej - gwałtownie obniży poziom własnego bezpieczeństwa energetycznego poprzez uzależnienie się od importu gazu ziemnego oraz energii elektrycznej. Jesteśmy otwarci na współprace z każdym kto chce pracować na rzecz polskiej suwerenności energetycznej - przekonywał Kowalski na łamach portalu ekonomicznego. 

Solidarna Polska przeciwko wygaszaniu węgla

Powołanie komisji jest kolejnym aktem spięć w Zjednoczonej Prawicy. Solidarna Polska nie była zadowolona z zaakceptowanej przez rząd unijnej polityki klimatycznej i dała temu wyraz nie popierając przyjętej w lutym rządowej uchwały o polityce energetycznej do 2040 roku. Strategia zakłada przyspieszoną eliminację węgla i rozwój OZE oraz energetyki jądrowej. Według założeń w 2030 roku z węgla będzie pochodzić 56% energii elektrycznej (lub 37% w przypadku wysokich cen węgla), a do 2040 roku 28% (lub 11%).

Stanowisko rządu jeszcze raz podkreślił prezydent polski Andrzej Duda w przemowie przed piątkowym Szczytem Klimatycznym. - W Polsce w ciągu najbliższych dwóch dekad, zbudujemy nowy, zeroemisyjny system energetyczny. Udział węgla zmniejszy się z obecnych 70 do nawet 11 proc. w 2040 r. - oznajmił Andrzej Duda przemawiający na panelu eksperckim przed Szczytem Klimatycznym. - Przed wszystkimi odpowiedzialnymi państwami stoi dziś zasadnicze wyzwanie: nie dopuścić do wzrostu temperatury na Ziemi i wdrożyć w całości Porozumienia Paryskie - dodał prezydent Polski.

>>>WIĘCEJ W "SUPER EXPRESSIE"

>Andrzej Duda zapowiada rewolucję klimatyczną przed szczytem z Joe Bidenem! Górnicy mu wybaczą?

>Krystyna Pawłowicz jako 14-latka uprawiała sport. Mamy jej zdjęcie, do tej pory niepublikowane

>Co za cyrk! Janusz Kowalski znów w formie! STRASZY premiera BOGIEM!

Nowoczesny kocioł na gaz zamiast pieca na węgiel