Gowin zabrał głos ws. orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o aborcji. Kaczyński nie będzie zadowolony

Jarosław Gowin
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Jarosław Gowin

Polskę zalała fala protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja w przypadku ciężkich, nieodwracalnych wad płodu jest niezgodna z konstytucją. Od piątku w wielu polskich miastach odbywają się gigantyczne protesty, w niedzielę, 25 października na ścianach i elewacjach kościołów pojawiły się hasła takie jak "piekło kobiet". Głos w sprawie zabrał również, wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin, który na swoim Twitterze napisał, że "prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu".

W czwartek, 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Decyzja ta wywołała gigantyczną falę protestów, które odbywają się w wielu polskich miastach. Protestujący zwracają uwagę, że zaostrzenie prawa aborcyjnego oznacza ograniczenie wolności kobiet i jest świadomym zezwoleniem na dramat i cierpienie tysięcy rodzin.

Zobacz również: Koronawirus. PORUSZAJĄCY wpis Jerzego Polaczka. Widział COŚ STRASZNEGO!

Wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin na swoim Twitterze odniósł się do bieżących wydarzeń i podkreślił, że prawa musi stać na straży wartości, ale  nie może ono zmuszać kobiet do heroizmu. Wcześniej w niedzielę Porozumienie przedstawiło swoje oświadczenie w sprawie wyroku, w którym wskazano, że "są sytuacje, gdy politycy stają wobec wyborów decydujących o sprawach życia i śmierci".

- Tak jest w przypadku przepisów o ochronie życia poczętego. Niedawny wyrok TK stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy. Każda decyzja Parlamentu wywoła silne emocje społeczne, bo Polacy - podobnie jak inne społeczeństwa Zachodu - są w tych kwestiach głęboko podzieleni. Dlatego potrzebujemy wzajemnego szacunku, woli zrozumienia argumentów drugiej strony i jasnego określenia własnego stanowiska - czytamy w oświadczeniu.

Jak podaje PAP Porozumienie przygotowało konkretne rozwiązania prawne:

-  wprowadzenie zapisów prawnych, które precyzyjnie i jednoznacznie chronią dzieci z zespołem Downa, a jednocześnie uwzględniają prawo do decyzji matki w skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka, skazującymi je na śmierć w trakcie ciąży, lub niedługo po urodzeniu.

Czytaj także: Tusk blokowała miasto. Ojciec ją wspiera!

- radykalne podniesienie miesięcznego świadczenia socjalnego dla opiekuna niesamodzielnego dziecka niepełnosprawnego do wysokości średniego wynagrodzenia.

- utworzenie specjalnego funduszu na budowę i utrzymanie wysokospecjalistycznych ośrodków opiekuńczych dla niepełnosprawnych dzieci oraz wsparcia dla ich opiekunów

Uliczny protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego
Najnowsze
KOMENTARZE