Kaczyński pożegnał przyjaciela. Mówił o barykadzie [ZDJĘCIA]

2022-05-16 15:45
Pogrzeb prof. Waldemara Parucha
Autor: TWITTER / @KancelariaSejmu Pogrzeb prof. Waldemara Parucha

W Tomaszowicach odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. Waldemara Parucha, współpracownika obozu Zjednoczonej Prawicy. Przemówienie podczas pogrzebu wygłosił Jarosław Kaczyński. – Przyszło mi pożegnać naszego kolegę, przyjaciela, doradcę – powiedział prezes PiS, który wspomniał, że Paruch stanął po jednej ze stron „tej przeklętej barykady”.

Pogrzeb prof. Parucha

W uroczystościach pogrzebowych 16 maja 2022 r. udział wzięli przedstawiciele rządu, parlamentu i władz samorządowych, m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Przyszło mi pożegnać naszego kolegę, przyjaciela, doradcę, ale jednocześnie działacza – powiedział Jarosław Kaczyński. – Pożegnać w imieniu Prawa i Sprawiedliwości, w imieniu obozu Zjednoczonej Prawicy – dodał Kaczyński, który podkreślał, że prof. Paruch był dla obozu rządzącego człowiekiem bardzo ważnym. – Był kimś, kto wspierał nas swoją ogromną wiedzą, ogromną erudycją, jednocześnie swoim zapałem, swoim przeświadczeniem, że można, że mamy szansę, że możemy mimo wielkiej przewagi sił naszych przeciwników zwyciężać i zmieniać Polskę – mówił prezes PiS.

Nie żyje prof. Waldemar Paruch. Były szef Centrum Analiz Strategicznych miał 57 lat

Paruch wskazywał drogę do zwycięstwa

Zdaniem Kaczyńskiego prof. Paruch wielokrotnie wskazywał kierunki tej zmiany, ale też wskazywał drogi do zwycięstwa. – Drogi działań politycznych, działań właściwych systemowi demokratycznemu, które do tego zwycięstwa, tego sukcesu prowadzą – powiedział. Zaznaczył, że prof. Paruch ten sukces widział nie w kategoriach partykularnych.

Niektóre słowa Kaczyńskiego były zaskoczeniem. Powiedział bowiem, że Paruch był człowiekiem, który się zdecydował stanąć po jednej stronie tej przeklętej barykady, która dzieli dzisiaj nasze życie. – Ale jednocześnie zawsze uważał, że celem prawdziwym, celem ostatecznym i właściwym jest kraj; kraj jako całość - Polska – stwierdził Kaczyński.

Lider PiS zaznaczył, że prof. Paruch był nie tylko doradcą, ale przyjacielem, bliskim kolegą, towarzyszem różnego rodzaju spotkań. – W wielu wypadkach - można powiedzieć - naszym kompanem, w tym najlepszym tego słowa znaczeniu – oznajmił Kaczyński.

Wcześniejsze wybory? Bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego ujawnia!

Kaczyński o chorobie przyjaciela PiS

Kaczyński zwrócił uwagę, że prof. Paruch pięć lat temu dowiedział się, że jest śmiertelnie chory i był to dla niego czas próby. – Pan profesor, Waldemar przeszedł tę próbę naprawdę godnie, dzielnie pracując do końca. Pisząc kolejne prace, doradzając, rozmawiając jeszcze w szpitalu, z którego już nie wyszedł. Rozmawiał z nami, także ze mną o naszych sprawach, o naszej przyszłości. Rozmawiał o tym, co należy czynić, by w tej bardzo trudnej dziś sytuacji Polska mogła odnosić dalej sukcesy, by uniknęła niebezpieczeństw – mówił szef PiS.

Kaczyński wskazał też, że prof. Paruch wierzył, iż można opracować strategię dla Polski i stąd jego inicjatywa Centrum Analiz Strategicznych. – Stąd jego liczne ekspertyzy, liczne prace, w których zawsze stawiał sobie to samo pytanie. Pytanie znane z historii naszej ojczyzny, całego naszego regionu - co robić, by Polska szła tą drogą, którą uważał za właściwą. Drogą państwa solidarnego, sprawiedliwego, podmiotowego w relacjach międzynarodowych, coraz silniejszego. Państwa poważnego, państwa, które się liczy. I chodziło także o to, by liczył się nasz naród, by z nami się liczono – mówił Kaczyński.

Sonda
Czy Zbigniew Ziobro byłby dobrym następcą Jarosława Kaczyńskiego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE