Kim jest Mirosław Hermaszewski? Rodzina, kariera

2018-02-23 11:46

Mirosław Hermaszewski może stracić stopień generała, a wszystko przez nowe przepisy. Według nich członkowie WRON, czyli Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, mają zostać zdegradowani. A to oznacza, że taki los czeka też Hermaszewskiego. Kim jest Mirosław Hermaszewski? Co o nim wiemy?

Mirosław Hermaszewski to jedyny Polak, który był w kosomsie. Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku na Wołyniu, jest znanym kosmonautą i lotnikiem. Ma stopień generała, był członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.  W latach 80. był prezesem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, a od 1998 do 2000 roku przewodniczącym Krajowej Rady Lotnictwa. Hermaszewski był najmłodszym z siedmiorga dzieci Romana Hermaszewskiego i Kamili Bielawskiej. W 1943 roku ocalał z napadu UPA na miejscowość Lipniki, w której mieszkał z rodziną. W 1943 roku stracił ojca, jego rodzina w końcu trafiła w okolice Wrocławia, w Wołowie Hermaszewski skończył szkołę. Zaczął przygodę z lotnictwem, uzyskał kwalifikacje pilota szybowcowego.

W 1976 roku w ZSRR utworzono międzynarodowy Program Interkosmos, w którym udział mieli wziąć przedstawiciele bloku socjalistycznego. Hermaszewski został kandydatem do grona uczestników lotu w kosmos. W misję kosmiczną poleciał wraz z Piotrem Klimiukiem, generałem lotnictwa Armii Radzieckiej. Misja ich trwała osiem dni. Za udział w locie w kosmos Mirosław Hermaszewski został uhonorowany Złotą Gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego, Orderem Lenina i Orderem Krzyża Grunwaldu I Klasy. W 1981 został członkiem WRON, było to w okresie, gdy studiował w Moskwie. Próbował swoich sił w polityce, w 2001 z listy SLD-Unia Pracy startował do Sejmu, ale mandatu nie zdobył, podobnie w 2005 roku, startował bez powodzenia. Od 2002 do 2005 był radnym w sejmiku mazowieckim.

Mirosław Hermaszewski: rodzina

Prywatnie Mirosław Hermaszewski wziął ślub z Emilią Łazar w 1966 roku. Ze związku małżeńskiego Hermaszewski ma dwoje dzieci: syna Mirosława i córkę Emilię, która jest drugą żoną europosła Ryszarda Czarneckiego.

Zobacz: Mirosław Hermaszewski nie będzie już generałem. Jedyny Polak w kosmosie straci stopień

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE