Koronawirus. Minister zdrowia o powrocie zabiegów planowych, wspaniałe wieści dla pacjentów

2021-05-04 13:39 Sara Osiecka
Adam Niedzielski
Autor: K. MAJ/KPRM Adam Niedzielski

Kiedy wracają zabiegi planowe? Adam Niedzielski, minister zdrowia, odniósł się do tej kwestii podczas konferencji prasowej 4 maja. Polityk wyraził optymizm związany z malejącą liczbą zakażeń koronawirusem. - Dane epidemiczne napawają nas optymizmem – stwierdził. W związku z tym podjęto decyzję o redukcji liczby łóżek covidowych i przywrócenia zabiegów planowych, które musiały zostać odwołane przez trzecią falę pandemii.

Kiedy wracają zabiegi planowe? 4 maja minister zdrowia zapowiedział stopniową redukcję szpitali i łóżek covidowych. Łóżka te mają zostać przywrócone na inne oddziały, umożliwiając przywrócenie zabiegów planowych. - Redukujemy liczbę łóżek przeznaczonych na walkę z COVID-19 – powiedział podczas konferencji. Ostrzegł jednak, że zagrożeniem wciąż są nowe mutacje koronaworusa, które w przyszłości mogą wywołać nowe fale. - Napływają do nas informacje o mutacji południowoafrykańskiej i indyjskiej. Musimy zbudować mechanizm badania, śledzenia nowych mutacji – ocenił. Wspomniał także o przypadkach indyjskiej mutacji w Polsce. - Mamy kolejne ogniska mutacji indyjskiej w Polsce: okolice Warszawy i Katowice. Mamy przebadanych 14 próbek. Sumarycznie mamy co najmiej 16 przypadków indyjskiej mutacji koronawirusa – stwierdził. W związku z tym została podjęta decyzja o kwarantannie dla osób wracających z RPA, Brazylii i Indii, z której nie będą mogły być zwolnione dzięki negatywnemu wynikowi testu na Covid-19, wykonanemu w ciągu ostatnich 48 godzin. Zaznaczył, ze dopiero po 7 dniach izolacji takie osoby będą mogły wykonać test, który będzie brany pod uwagę.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze