Wiemy, kto może zastąpić Kaczyńskiego. Ten sondaż nie zostawia złudzeń

2020-01-21 17:19 KB
Jarosław Kaczyński
Autor: Andrzej Lange Jarosław Kaczyński

Gdyby Jarosław Kaczyński (71 l.) chciał oddać stery przywództwa w Prawie i Sprawiedliwości, to kolejnym prezesem partii powinien zostać Mateusz Morawiecki (52 l.). Tak przynajmniej wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.

Na obecnego premiera wskazało 36 proc. badanych. Kolejne miejsca zajęli prezydent Andrzej Duda (48 l.) z 27 proc. wskazań i była premier Beata Szydło (57 l.), którą na kolejnego szefa PiS typuje 18 proc. badanych. Dalej są Joachim Brudziński (52 l.) – 10 proc. i Mariusz Błaszczak (51 l.) – 9 proc. wskazań.

Morawiecki nowym prezesem PiS
Autor: Super Express Morawiecki nowym prezesem PiS

- Te wyniki pokazują, że wyborcy nie wyobrażają sobie, że na czele PiS mógłby stanąć ktokolwiek inny niż Jarosław Kaczyński – mówi dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego. - Z jednej strony mamy oczywiście przewagę Mateusza Morawieckiego, ale z drugiej te wszystkie wyniki nie są złe i pokazują pewne rozbicie w elektoracie partii rządzącej. Ludzie nie wiedzą, kto w ogóle mógłby być prawdziwym liderem jeśli nie prezes Kaczyński. Słysząc „PiS” ludzie widzą Jarosława Kaczyńskiego, a słysząc „Jarosław Kaczyński” widzą PiS – twierdzi Gajewski.

Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 14-16 stycznia 2020r. na próbie 1075 dorosłych Polaków.