Uwaga emerycie: Pilnuj TYCH terminów! Chodzi o 14. emeryturę. Najważniejsze informacje

2021-09-26 15:54
Budżet 2022. Emerytury bez podatku. Waloryzacja rent i emerytur. Ile dostaniesz?
Autor: SHUTTERSTOCK Budżet 2022. Emerytury bez podatku. Waloryzacja rent i emerytur. Ile dostaniesz?

Już tylko pięć tygodni dzieli nas od chwili, gdy ZUS zacznie wypłacać tzw. czternastą emeryturę – jedyne takie, jednorazowe świadczenie w historii. Zobacz, kto i ile pieniędzy otrzyma. Zapraszamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami, o których piszemy na łamach "SE".

Czternasta emerytura to jednorazowe świadczenie, które rząd przyznał seniorom, aby poprawić ich los. Kwotę 1022,88 zł otrzyma większość emerytów. Dodatek w tym roku jest wyjątkowo potrzebny, ponieważ najwyższa od 20 lat inflacja najmocniej uderza w najstarszych Polaków. „Super Express” odpowiada na najbardziej nurtujące pytania, dotyczące dodatkowych pieniędzy przysługujących osobo pobierających świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dobra informacja jest taka, że do ZUS nie trzeba składać żadnych wniosków, bo „czternastka” wypłacana będzie z urzędu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o dodatkowym świadczeniu? Wszystkie nurtujące emerytów i rencistów pytania zebraliśmy i odpowiedzieliśmy na nie w naszym specjalnym poradniku.

PYTANIA

- Komu przysługuje czternastka?

- Świadczenie przysługuje osobom, które 31 października będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych: emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

- Jaką kwotę wypłaci ZUS?

- Czternasta emerytura to nazwa potoczna. Tak naprawdę ZUS nie wypłaca każdemu równowartości jego emerytury. Tzw. czternastka wynosi tyle, ile emerytura minimalna pomniejszona o podatek i składkę zdrowotną, czyli 1022,88 zł.

- Czy każdy dostanie tyle samo?

- Nie. Kwota 1022,88 zł przysługuje osobom, których emerytura lub renta nie przekracza ok. 2250 zł na rękę. Jeśli ktoś ma wyższe świadczenie, czternastka zostanie uszczuplona na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Osoby z emeryturą powyżej 3300 zł nie dostaną dodatku.

- Wiek emerytalny osiągnę w październiku. Dostanę czternastkę?

- Każdy, kto ma uzyska przed 31 października prawo do renty lub emerytury, powinien jak najszybciej złożyć do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia. Urzędnicy potrzebują czasu na jego sprawdzenie i wydanie decyzji.

- Kiedy nastąpi wypłata?

- ZUS wypłaci czternastą emeryturę w listopadzie, razem z comiesięcznymi świadczeniami. Emeryci dostaną wypłaty w terminach: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 listopada.

- Część mojej emerytura trafia do komornika. Czy czternastka będzie potrącona?

- Nie. Z dodatkowego świadczenia nie są dokonywane potrącenia i egzekucje. Cała czternastka zostanie emerytowi wypłacona.

Express Biedrzyckiej - Jacek Karnowski: Polski Ład zniszczy samorządy. PiS walczy ze wszystkim, co niezależne
Sonda
Korzystasz z usług cyfrowych ZUS?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE