Spotkanie szefa MON i Sekretarza Obrony USA

i

Autor: PAP Spotkanie szefa MON i Sekretarza Obrony USA

NATO wspiera suwerenność Ukrainy. Szef Pentagonu zapewnia

2022-02-18 16:11

Sekretarz obrony Lloyd Austin oznajmił w piątek w Warszawie, że NATO wspiera suwerenność Ukrainy i jej prawo do decydowania o sobie. Szef MON Mariusz Błaszczak z wdzięcznością dziękował za pomoc militarną w postaci wojsk amerykańskich, która cały czas zwiększa swoją liczbę. Cały czas kwestia deeskalacji zostaje bez odpowiedzi.

Szef Pentagonu: cały Sojusz wspiera Ukrainę

- NATO wspiera suwerenność Ukrainy i jej prawo do decydowania o sobie – przekazał sekretarz obrony Lloyd Austin w piątkowe popołudnie w Warszawie. - Dzisiaj nasze relacje nie mogłyby być silniejsze. Chciałbym podziękować za to, że Polska regularnie gości ponad 4000 żołnierzy na zasadzie stałej rotacyjnej obecności, to czwarta pod względem wielkości koncentracja sił amerykańskich w Europie – powiedział Austin w piątek w Warszawie, po rozmowach z Błaszczakiem. - Wobec koncentracji rosyjskich sił blisko Ukrainy doceniamy, że Polska przyjęła dodatkowe 4700 żołnierzy, którzy są przygotowani, by odpowiedzieć na różne ewentualności. Będą ściśle współpracować z Departamentem Stanu i polskimi władzami, gdyby zaszła potrzeba pomocy amerykańskim obywatelom opuszczającym Ukrainę - dodał. 

- Współpracujemy także przy zwiększaniu polskich zdolności obronnych – powiedział, przypominając zamówione przez Polskę w USA wielozadaniowe samoloty bojowe F-35, zestawy artylerii rakietowej HIMARS i baterie obrony powietrznej Patriot. - Dzisiaj jestem dumny, że mogę ogłosić kolejny krok w tym rosnącym partnerstwie. W odpowiedzi na formalne zapytanie Polski z lipca 2021 roku sekretarz (stanu Antony) Blinken i ja przekazaliśmy Kongresowi nasz zamiar, by zaoferować Polsce możliwość zakupu 250 czołgów M1A2 Abrams – powiedział. Zaznaczył, że terminarz dostaw jest obecnie dyskutowany. "To najnowocześniejsza wersja Abramsa, która zapewni Polsce wysokie zdolności, zwiększy też naszą interoperacyjność, podniesie naszą wspólną wiarygodność i zdolności do odstraszania" – mówił.

Wprowadzenie czołgów do polskiej armii

Sekretarz obrony Lloyd Austin wyraził przekonanie, że wprowadzenie tych czołgów do polskiej armii pozwoli też sprawiedliwiej dzielić odpowiedzialność w ramach NATO.

 Odpowiedział na koncentrację rosyjskich wojsk przy granicach Ukrainy podkreślił, że Europa stawia czoła wyzwaniom, by zapewnić "pokój i międzynarodową stabilność". "Jakikolwiek atak rosyjski bądź napad Rosji na Ukrainę nie tylko doprowadzi do konfliktu, ale jednocześnie doprowadzi do złamania fundamentalnych zasad suwerenności narodowej, integralności terytorialnej i prawa do samostanowienia państwa" - oświadczył.

Express Biedrzyckiej - gen. Waldemar Skrzypczak: Wojna nie skończy się na Ukrainie
Sonda
Czy dojdzie do wojny na Ukrainie?