Unia Europejska

i

Autor: AP

Niebywały wyrok TSUE. Ogromny problem Polski. Stracimy milardy!

2022-02-16 10:15

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie tzw. mechanizmu warunkowości, czyli powiązania wypłaty funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności. TSUE oddalił skargę Polski i Węgier, orzekając, że mechanizm jest zgodny z unijnymi traktatami. Decyzja TSUE może oznaczać zablokowanie funduszy unijnych dla Polski.

Stawką wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) jest 770 mld zł, przewidzianych dla Polski na lata 2021-2027. W grudniu 2020 r. wszystkie kraje UE zgodziły się na wdrożenie tzw. mechanizmu warunkowości, czyli zasady "pieniądze za praworządność", pozwalającej wstrzymać danemu krajowi fundusze unijne, jeśli istnieją poważne obawy, że praworządność jest w nim zagrożona.

Skargę mechanizm złożyła Polska i Węgry, ale w grudniu 2021 r. rzecznik generalny TSUE uznał, że rzeczone skargi są bezpodstawne i należy je oddalić.

Czy Polska odwoła się od wyroku TSUE?

Przedstawiciele władzy już wcześniej zapowiadały, że nie zamierzają płacić ani nałożonych na Polskę przez TSUE kar za m.in. niewstrzymanie wydobycia w elektrowni w Turowie czy za istnienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Chodzi o 800 mln zł. Według ekspertów, nie ma żadnej możliwości, by rzeczonych kar nie płacić, podobnie jak nie istnieje możliwość, by uniknąć wstrzymania Polsce funduszy strukturalnych na mocy mechanizmu warunkowości. 

Nie istnieje żadna metoda odwołania się od decyzji o odebraniu funduszy na mocy mechanizmu warunkowości, to są mrzonki - mówił w rozmowie z Onetem mec. Michał Wawrykiewicz odnosząc się do kwestii prawnych. 

Express Biedrzyckiej - Radosław Sikorski: Inwazja Putina może nastąpić do końca miesiąca
Sonda
Czy wyrok TSUE ws. Polski i Węgier jest sprawiedliwy?