Niezaszczepieni mają płacić za leczenie COVID-19? Polacy jasno się wypowiedzieli [SONDAŻ]

2021-11-30 16:30
szczepienie szczepionka covid koronawirus pandemia
Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS

Dziś padł kolejny tragiczny rekord: z powodu zakażenia COVID-19 zmarło aż 526 osób. Większość zmarłych stanowiły osoby niezaszczepione. Czy osoby, które unikają szczepienia, muszą się martwić, że będą płacić za opiekę medyczną po zachorowaniu? Zobacz wyniki naszego sondażu.

386 osób nie było zaszczepionych

Pandemia koronawirusa to codziennie dramaty wielu polskich rodzin. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zmarło ponad pół tysiąca osób. To dramatyczny rekord tej fali pandemii. Zdecydowana większość zmarłych - 386 osób - nie była zaszczepiona. Spośród 140 chorych, którzy zmarli, mimo że byli zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, aż 109 osób cierpiało na choroby współistniejące. Ofiary COVID-19 miały przeważnie powyżej 65 lat.

Zapadła decyzja Komisji Europejskiej ws. szczepień dzieci od 5 roku życia. Co postanowiono?

Resort zdrowia poinformował także o kolejnych 19 074 osobach zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Dla chorych z ciężkim przebiegiem infekcji, pozostaje do dyspozycji 6060 łóżek (na 27 232 przygotowane) oraz 635 respiratorów.

Czy szczepionki chronią przed Omikron? Złe informacje od szefa Moderny

Odpłatne leczenie COVID-19? Opinia prawnika

Tymczasem duża część Polaków nadal nie chce się szczepić. Od pewnego czasu pojawiają się więc pomysły, aby osoby niezaszczepione same płaciły za leczenie, jeśli zachorują na COVID-19. Jednak większość z ankietowanych przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” jest temu przeciwnych. – Większość ma w tym wypadku rację. Tak stanowi Konstytucja: obywatelom niezależnie od ich sytuacji materialnej władze zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych – tłumaczy "SE" konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski (69 l.).

Badanie zostało wykonane w dniach 22-23 listopada 2021 r. na próbie 1016 dorosłych Polaków.

Sondaż. Czy ci, którzy się nie zaszczepili przeciw COVID, powinni sami płacić za leczenie, w razie choroby?
Autor: SE/Maciej Turowicz
Sonda
Czy niezaszczepieni powinni płacić za leczenie z własnej kieszeni?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE