NIK weźmie się za Polski Ład? Banaś wyjaśnia. "Powinno się przeprowadzić kontrolę"

2022-01-22 12:27
Marian Banaś
Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Marian Banaś

Prezes NIK Marian Banaś poinformował, że kończy się kontrola dotycząca elektrowni w Ostrołęce. Stwierdził też, że powinna być przeprowadzona kontrola Polskiego Ładu i być może w kontroli doraźnej lub planowej na przyszły rok, zostanie ona wykonana.

W sobotę (22 stycznia) w wywiadzie dla RMF FM Marian Banaś był pytany o planowane kontrole NIK związane z działalnością władz państwowych. Jak poinformował, Izba ma do zrealizowania w najbliższym czasie 88 planowanych kontroli plus kontrole doraźne. Wskazując na najważniejsze z nich, wymienił kontrole dotyczące realizacji zadań w zakresie zabezpieczenia energetycznego i paliwowego państwa oraz służby zdrowia, m.in. specjalistycznych szpitali covidowych.

Marian Banaś przekazał również, że kończy się kontrola dotycząca elektrowni w Ostrołęce i jej wyniki powinny zostać ogłoszone "na dniach". - Opinia publiczna będzie mogła się dowiedzieć, jak ta sytuacja wyglądała - zapowiedział.

Dopytywany, czy wyniki kontroli zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu, Marian Banaś odpowiedział: "zobaczymy, bo w tej chwili są na ukończeniu porządkowe sprawy związane z ukończeniem tej kontroli". Na pytanie, czy kontrola wskazuje osoby winne za to, co się stało w Ostrołęce, odpowiedział, że takie jest zadanie NIK, że jeśli wskazuje nieprawidłowości, to wskazuje również osoby odpowiedzialne za nie.

Polski Ład do kontroli

Banasia pytano też o to, jak jako były wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej ocenia Polski Ład. - Możemy go ocenić tylko wtedy, jak wykonamy kontrolę w tym obszarze. Zrobimy kontrolę, to będę mógł się na ten temat wypowiedzieć w sposób urzędowy i oficjalny - odpowiedział Banaś. Dopytany o to, czy podjęta zostanie kontrola Polskiego Ładu, ocenił, że taka powinna być ona przeprowadzona.

- Jeżeli zostanie zakończona kontrola budżetowa, to być może w kontroli doraźnej, albo ewentualnie w planowej na przyszły rok taką kontrolę wykonamy - powiedział. Dodał, że "praktyka pokaże, czy wszystkie zasady i gospodarność zostały zachowane, aby on został przygotowany w sposób właściwy i najbardziej odpowiadający gospodarce".

Sedno Sprawy - Włodzimierz Czarzasty
Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE