Nowa, WYŻSZA waloryzacja. Seniorzy się ucieszą?

2018-05-09 6:00
waloryzacja rent i emerytur
Autor: Shutterstock waloryzacja rent i emerytur

Dobra wiadomość dla seniorów: nawet 4 proc. może wynieść przyszłoroczna waloryzacja emerytur! OPZZ ma pomysł, jak dojść do takiej podwyżki świadczeń.

Przyszłoroczna marcowa waloryzacja emerytur jeszcze daleko, ale już zaczynają się dyskusje, jak podwyższyć świadczenia seniorom. Premier Mateusz Morawiecki (50 l.) na spotkaniach z wyborcami ujawnił, że waloryzacja może być kwotowo-procentowa, a najwyższe podwyżki będą mieli najubożsi emeryci. Ten pomysł krytykuje OPZZ. - Jesteśmy przeciwni takiej waloryzacji. Proponujemy, żeby zostać przy waloryzacji procentowej, ale zupełnie inaczej liczonej - ujawnia nam Wiesława Taranowska (62 l.), wiceprzewodnicząca OPZZ. Teraz przy wyliczeniu waloryzacji uwzględnia się poziom inflacji oraz co najmniej 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku kalendarzowym. OPZZ chce, żeby ten drugi wskaźnik został podniesiony do 50 proc. Gdyby więc wziąć pod uwagę tegoroczne dane, to emerytury zostałyby podniesione nie o 2,98, ale aż o 4 proc.!

- To jest propozycja warta rozważenia, postulowana również przez nas, bo zapewnia starszym osobom uczestnictwo we wzroście gospodarczym - komentuje Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca Polskiego Związku Rencistów, Emerytów i Inwalidów. - To jeden z wielu pomysłów na zwiększenie waloryzacji, ale wszystko i tak będzie się sprowadzać do tego, ile środków uda się wygospodarować w budżecie - mówi z kolei Janusz Śniadek, poseł PiS (63 l.).

 

Zobacz także: Seniorze! Sprawdź, ile możesz dorobić do emerytury

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE