Oto kandydaci na wicemarszałków Sejmu. Jest zaskoczenie?

2019-11-08 15:00 DAB
Małgorzata Kidawa-Błońska w Expressie Biedrzyckiej
Autor: Marcin Smulczyński/SUPER EXPRESS Małgorzata Kidawa-Błońska w Expressie Biedrzyckiej

Już wszystko jasne, politycy odkrywają swoje karty i wykładają je na stół. Cztery z pięciu zasiadających w Sejmie ugrupowań: PiS, PO KO, Lewica i PSL – Koalicja Polska zarekomendowały już swoich kandydatów.

Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji rozpocznie się we wtorek, 12 listopada. Otworzy je marszałek senior Sejmu, Antoni Macierewicz z Prawa i Sprawiedliwości. Na pierwszym posiedzeniu zostanie wybrany marszałek Sejmu i jego zastępcy.

I tak z ramienia Prawa i Sprawiedliwości marszałkiem Sejmu ma zostać Elżbieta Witek, która piastowała to stanowisko w mijającej kadencji. Klub Lewicy, w skład którego wchodzą SLD, Wiosna i Razem na wicemarszałka zarekomenduje szefa SLD Włodzimierza Czarzastego. Kandydatką Koalicji Obywatelskiej na wicemarszałka Sejmu została Małgorzata Kidawa-Błońska. Z kolei lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz już pod koniec października ogłosił, że Paweł Kukiz jest gotowy, by zostać wicemarszałkiem Sejmu z ramienia ich klubu.


Czekamy jeszcze na decyzję Konfederacji, która nie otrzymała jeszcze informacji czy będzie im przysługiwał fotel wicemarszałka Sejmu. Posłowie tego ugrupowania pamiętają, że w poprzedniej kadencji PSL takiej nominacji nie otrzymał.

Najnowsze