Państwo Środka dla początkujących. Recenzja książki Marcina Jacoby „Chiny bez makijażu”

2016-05-27 17:25
Chiny bez makijażu
Autor: materiały prasowe

Chiny od jakiegoś już czasu są światowym mocarstwem – jednym z głównych rozgrywających zarówno w kwestiach politycznych, jak i gospodarczych. Ta świadomość powoli do Polski dociera, a papierkiem lakmusowym jest tu rynek książek, który nadrabia lata opóźnień w informowaniu o tym, czym Państwo Środka jest i w którą zmierza stronę. „Chiny bez makijażu” są istotnym uzupełnieniem coraz bogatszej literatury na temat tego kraju, którą znajdziemy w polskich księgarniach.

Marcin Jacoby wprowadza nas w skomplikowany świat chińskiej kultury, historii, polityki i gospodarki, pisząc bardzo przystępne miniwykłady o wielkich tematach. Skupia się na najistotniejszych sprawach, które stanowią o „chińskości” Chin. Pokazuje całą złożoność wzorów kultury, wychwytując najważniejsze i najmniej oczywiste dla Europejczyka. Pokazuje dynamikę zmian współczesnych Chin, które z jednej strony radykalnie zrywają ze swoją przeszłością, a z drugiej powracają do utartych przez dziesiątki wieków schematów. W skomplikowanych dziejach Państwa Środka odnajduje wieczne tematy, który mimo zmieniającego się świata, trwale zapisały się w chińskiej mentalności i nie dają o sobie zapomnieć. Z podobnym zacięciem opisuje politykę Chin i ich gospodarkę.

Nie jest to jednak nudnawy wykład sinologa (Jacoby wykłada na Uniwersytecie Warszawskim), ale zajmująca opowieść wielkiego pasjonata Chin – choć wcale nie bezkrytycznego – w której teorię ilustruje przykładami wziętymi z wielokrotnych podróży po azjatyckim gigancie. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś o Chinach, a nie wie, od czego zacząć, to książka Jacoby będzie doskonałym wyborem.

Marcina Jacoby, „Chiny bez makijażu”, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2016

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE