Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog: Takie ograniczenia mogą pomóc

2020-03-24 18:20 ełem
Prof. Włodzimierz Gut: Chodzi o dobro nas wszystkich
Autor: Printscreen YouTube/Onet Prof. Włodzimierz Gut

Koronawirus pustoszy Polskę. Wprowadzane są kolejne ograniczenia i obostrzenia. Super Express zwrócił się z pytaniami o ocenę tego stanu rzeczy do naukowca, wirusologa, prof. Włodzimierza Guta. Oto co nam powiedział.

Rozwiązania, o których mówili premier Mateusz Morawiecki i minister Łukasz Szumowski są wprowadzane w określanych sytuacjach epidemiologicznych. Istota problemu polega na tym, aby nie wprowadzić ich za późno, bo wtedy nie dadzą nic. Skuteczne będzie tylko jeśli pojawią się we właściwym czasie. Trudno mi oceniać, czy dzisiaj te działania wprowadzane są w dobrym czasie. Wciela się to w życie najczęściej na poziomie 100 zachorowań na milion mieszkańców, a my jesteśmy poniżej. Ale wcześniejsze działania tego rodzaju na pewno nie zaszkodzą.

Zalecenia są takie, aby utrzymywać dystans dwóch metrów od najbliższej osoby i zgromadzenia ograniczyć do dwóch osób. W mojej ocenie powinien to być współczynnik nie liczby osób, tylko gęstości. Ale kto poda, jaka powinna być gęstość na metr kwadratowy w ułamkach człowieka? Rzucanie pełnymi liczbami jest zabawne. W sklepie mogą przebywać dwie osoby. No dobrze, ale w małym sklepiku dwie to o jedną za dużo, a w dużym będzie pusto i nawet cztery osoby nie tworzą ryzyka. Podano po prostu warunki brzegowe.

FAME MMA wygra z KORONAWIRUSEM? Vlog Andrzeja Kostyry

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.