Kwaśniewski zabrał głos na temat przyszłości Morawieckiego. Gorzkie słowa

2021-04-22 20:58 san
Aleksander Kwaśniewski
Autor: Piotr Molecki/East News Aleksander Kwaśniewski

Fundusz Odbudowy jest ważny dla Polski i Europy, trzeba go wspierać - powiedział w "Gościu Wydarzeń" były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który stwierdził, że sam "zagłosowałby za programem". Kwaśniewski zaznaczył jednocześnie, że gdyby projekt upadł w Sejmie, oznaczałoby to "koniec Mateusza Morawieckiego jako premiera".

W programie Polsat News Aleksander Kwaśniewski był pytany, czy opozycja "jest w stanie przejąć władzę". - Na ten moment nie, bo arytmetycznie większość nadal jest po stronie Zjednoczonej Prawicy. Widzimy jednak co się dzieje po prawej stronie. Jedne projekty są niepopierane przez ugrupowanie pana Ziobry, w innych odrębne zdanie ma pan Gowin. W gruncie rzeczy mamy do czynienia z rządem mniejszościowym, acz ciągle jest to siła wystarczająca, aby arytmetyka się nie zmieniła - oznajmił Kwaśniewski i dodał. - 

Ja sam uczestniczyłem parę dni temu na wirtualnej konferencji dotyczącej polityki zagranicznej. Brały w niej udział główne ugrupowania opozycyjne, razem z Ruchem pana Hołowni. Coś tam się dzieje, natomiast piłka jest po stronie prawicy. Tak, jak tam długo nie dojdzie do jakiegoś istotnego przesilenia, to myślę że będziemy trwać w takim klinczu. Zjednoczona Prawicy będzie trwała, a w istocie będzie dysponowała mniejszością - powiedział.

Kwaśniewski odniósł się także do tego, kto na opozycji może wygrać wyścig o miano lidera. - 

Szymon Hołownia, czy Platforma Obywatelska. - Nie sposób tego przesądzić. Hołownia to byt, który się tworzy. Jego sukces polega na tym, że jego popularność nie zgasła po wyborach prezydenckich. Ona trwa i jak czytam ostatnie sondaże, to jest to imponujące. Jeżeli ugrupowanie istniejące w początkowej fazie ma ok. 20 proc. poparcia, to jest to fenomen, który ja tłumaczę rosnącym w Polsce rozczarowaniem - powiedział Kwaśniewski.

Kwaśniewski odniósł się także do Funduszu Odbudowy. Zahaczając o rolę Mateusza Morawieckiego. - 

Czy rząd i Zjednoczona Prawica są gotowi podjąć taki dialog z opozycją - tego nie wiem. Ja bym dziwił się, gdyby premier był niegotowy do rozmowy z opozycją. Gdyby ten program odbudowy upadł, to to jest koniec Mateusza Morawieckiego, jako premiera. On to wynegocjował, stanął za tym i po takiej porażce byłby przegrany i tu w kraju, a w szczególnie wobec partnerów zagranicznych - stwierdził. 

Super Raport 22.04 (Goście: Bolesław Piecha - PiS, Tomasz Trela - Nowa Lewica), Sedno Sprawy: Agnieszka Pomaska
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze