Przedwyborczy poradnik „Super Expressu”. Wyjeżdżasz na wakacje? Sprawdź jak głosować

wakacje-region
Autor: Pixabay

Rozpoczynają się wakacje, więc jest możliwe, że druga tura wyborów prezydenckich zastanie nas poza miejscem zamieszkania. Nie stracimy jednak prawa oddania głosu na naszego kandydata. Trzeba tylko postarać się o odpowiednie zaświadczenie lub zapisać się do wyborców w danej gminie.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Wyjazd na odpoczynek na wczasach, w sanatoriach lub u rodziny nie oznacza jednak, że nie możemy wziąć w nich udziału. Aby zagłosować w dowolnej miejscowości musimy, do 10 lipca w urzędzie naszej gminy pobrać zaświadczenie, które pozwoli nam głosować w dowolnej komisji wyborczej w Polsce. Dokument wydawany jest od ręki. Zaświadczenia wydane przed I turą będą ważne także w II turze. 

Jeżeli wybieramy się na wczasy do konkretnej miejscowości, lub jeśli nawet już w niej jesteśmy i będziemy tam 12 lipca, nie musimy mieć zaświadczeń. Wystarczy, że w lokalnym urzędzie gminy wypełnimy wniosek o dopisanie do listy wyborców. Trzeba się spieszyć, bo można to zrobić tylko do 7 lipca.

Najnowsze