REZYGNACJA premier Beaty Szydło, Mateusz Morawiecki kandydatem na szefa rządu [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2017-12-07 22:00 Paula|PMar

W czwartek doszło do politycznego trzęsienia ziemi. Od godziny 9:00 Sejm zajmował się złożonym przez PO wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności rządowi kierowanemu przez premier Beatę Szydło i wybranie Grzegorza Schetyny na nowego premiera. Głosowanie zakończyło się odrzuceniem wniosku. W międzyczasie odbyło się zarządzone nagle, przez prezydenta Andrzeja Dudę, jego spotkanie z premier Beatą Szydło oraz prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim. Dotyczyło ono planowanej rekonstrukcji rządu. O godzinie 18.00 w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej spotkali się członkowie Komitetu Politycznego , a później członkowie klubu parlamentarnego. Na ręce komitetu Beata Szydło złożyła rezygnację ze stanowiska.

We wtorek media obiegła wiadomość, że wśród "ofiar" zapowiadanej od lipca rekonstrukcji rządu znaleźć się ma sama premier, Beata Szydło. Mówiono, że zastąpić ją miałby nie sam prezes PiS, Jarosław Kaczyński (o co wielokrotnie apelowała m.in. opozycja), lecz obecny wicepremier Mateusz Morawiecki. W środowym wywiadzie dla TV Trwam oraz Maria Maryja urzędująca premier nie zdecydowała się odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy pozostanie na swoim stanowisku. Zapytana o konstruktywne wotum nieufności względem jej rządu twierdziła, że oparte jest ono na kłamstwach i nie obawia się rozstrzygnięcia czwartkowego głosowania w Sejmie. W czwartek wieczorem wszystko zostało rozstrzygnięte. Beata Szydło podjęła decyzję o rezygnacji z zajmowanego stanowiska, a Komitet Polityczny wskazał jako kandydata na premiera Mateusza Morawieckiego.

ZAPIS RELACJI:

22.00 Kończymy relację z pełnego emocji politycznego dnia. Dziękujemy, że byliście z nami.

21.50 Poseł Winnicki:

21.45 Kolejne nieoficjalne doniesienia:

21.40 Ponowne podziękowania od Stanisława Karczewskiego

21.33 Z nieoficjalnych informacji RMF FM wynika, że Beata Szydło zostanie wicepremierem w rządzie.

21.22 Premier Beacie Szydło podziękował rzecznik rządu Rafał Bochenek: - Dziękuję za zaufanie i że mogłem pod Pani kierunkiem w tej wielkiej misji i służbie Polakom uczestniczyć.

21.05 Beata Szydło podziękowała za dwa lata rządów:

21.05 Doniesienia z posiedzenia klubu PiS:

21.00 Kazimierz Marcinkiewicz, były premier o Mateuszu Morawieckim w "Kropce nad i": - Każdy da nowej osobie szansę. To jest nowa szansa dla PiS, żeby pokazać bardziej otwartą twarz. Jeśli jednak za tym pójdzie podpisanie tych kontrowersyjnych ustaw, to twarz wrócić na swoje miejsce

20.51 Komentarzy ciąg dalszy. Jan Maria Jackowski: - Pani Szydło pozostanie w rządzie.

20.50 Nowym premierem będzie Mateusz Morawiecki, na razie jest kandydatem:

20.47 Nieoficjalne informacje PAP:  Wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego we wtorek, na razie nie będzie zmian ministrów

20.45 Są już pierwsze komentarze:

20.40 Tutaj tekst decyzji:

20.22 PILNE! BEATA SZYDŁO ZREZYGNOWAŁA ZE STANOWISKA PREMIERA, KANDYDATEM NA NOWEGO PREMIERA ZOSTAŁ MATEUSZ MORAWIECKI - poinformowała rzecznik PiS Beata Mazurek

20.15 A tak z powagi sytuacji drwią internauci:

20.10 Na Nowogrodzkiej trwa posiedzenie klubu parlamentarnego PiS.

19.57 Jan Żaryn, senator mówi: - Pani Beata Szydło jest świetnym premierem.

19.55 Redaktor naczelny "Super Expressu":

19.52 Pierwsi już dojechali, limuzynami zjeżdżają ministrowie. Jan Szyszko: - Wszystkiego dobrego - mówi i nie odpowiada na pytanie, czy pożegna się ze stanowiskiem ministra środowiska.

19.40 Posłowie PiS już niebawem przyjadą na Nowogrodzką, by o 20.00 wziąć udział w zaplanowanym posiedzeniu klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Przed Sejmem poustawiane są autobusy, które przewiozną posłow z Wiejskiej na Nowogrodzką.

19.30 Tak politycy PiS zchodzili się na posiedzenie komitetu ZOBACZ

19.15 Po posiedzeniu Komitetu Politycznego około 20.00 rozpocznie się posiedzenie klubu parlamentarnego.

18.45 Spotkanie na Nowogrodziej trwa. Decyzje, które zostaną podjęte są bardzo istotne.

18.27 Oto skład Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości, to oni będą debatować nad tym, kto będzie premierem: Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński, Mariusz Kamiński, Adam Lipiński, Antoni Macierewicz, Marek Kuchciński, Stanisław Karczewski, Teresa Schubert, Ryszard Terlecki, Maria Koc, Grzegorz Czelej, Ryszard Czarnecki, Anita Czerwińska, Piotr Gliński, Marek Gróbarczyk, Wiesław Janczyk, Krzysztof Jurgiel, Karol Karski, Henryk Kowalczyk, Zbigniew Kuźmiuk, Beata Mazurek, Krzysztof Michałkiewicz, Mateusz Morawiecki, Stanisław Ożóg, Tomasz Poręba, Elżbieta Rafalska, Marek Suski, Wojciech Szarama, Krzysztof Tchórzewski, Elżbieta Witek, Jarosław Zieliński

18.20 A tak wyglądała sytuacja przed 18.00:

18.12 Były wicepremier Janusz Piechociński tak widzi rekonstrukcję rządu:

18.07 Posiedzenie Komitetu Politycznego może potrwać kilka godzin, a tuż po nim zaplanowane jest posiedzenie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

18.04 Kolejni politycy dojechali do siedziby PiS: Ryszard Terlecki i rzecznik Beata Mazurek.

18.00 Posiedzenie Komitetu Politycznego powinny ruszyć, ale rozpoczną się z pewnym opóźnieniem, bo do budynku na Nowogrodzkiej przyjechał dopiero Antoni Macierewicz.

17.75 Na Nowogrodzką przyjechał też marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

17.52 Przyjechała już minister Elżbieta Rafalska, poseł Marek Suski i Adam Lipiński, który też nic nie chce powiedzieć.

17.51 Karczewski pytany o to, czy dziś będzie ostateczna decyzja milczy...

17.50 Komitet Polityczny PiS będzie decydował w sprawie zmiany na stanowisku premiera. Jakie będą decyzje? Początek posiedzenia komitetu o 18.00.

17.45 Jurgiel na pytanie, czy popiera panią premier mówi: - Jestem w rządzie pani premier.

17.38 Do siedziby partii wszedł też Andrzej Adamczyk i Elżbieta Witek. - Cieszę się, że mnie państwo otaczacie, bo wiatr wieje z każdej strony - żartuje Witek i unika odpowiedzi na zadawane pytania. Jest też minister Krzysztof Jurgiel i Henryk Kowalczyk.

17.33 Członkowie Komitetu Politycznego zaczynają zjeżdżać na Nowogrodzką. Pojawił się już Jarosław Zieliński  - który nic nie powiedział dziennikarzom, a także Ryszard Czarnecki.

17.30 Przed 16.00 na Nowogrodzkiej pojawili się Beata Szydło i Mateusz Morawiecki. A tak teraz wygląda budynek, w którym mieści się siedziba partii Jarosława Kaczyńskiego:

17.25 Już za niewiele ponad pół godzin w siedzibie PiS rozpocznie się posiedzenie Komitetu Politycznego partii.

17.15 Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej na TT: - Rekonstrukcja przypomina coraz bardziej słaby i przydługi serial. Wyborcy PIS musza czuć sią zagubieni. Zabiera im się w niezbyt ładny sposób PBS, żeby w zamian proponować doradcę Donalda Tuska. A i tak sterować będzie PJK. Moze by się wreszcie przesiadł do przodu?

17.07 Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz:

16.50 Cymański w Polskim Radiu:

16.48 Z informacji PAP wynika, że:

16.45 Tadeusz Cymański dla Polskiego Radia:- Przyczyny dla których ta zmiana ma nastąpić nie są błahe i nie wynikają z krytyki rządu. Jest to podyktowane następnymi dwoma latami, rządzenie nie jest łatwe, żeby było sprawniej

16.30 Były minister Radosław Sikorski nie przebiera w słowach:

16.15 Marszałek Senatu Stanisław Karczewski na Twitterze dziękuje premier Beacie Szydło: - Swoim świetnym przemówieniem w Sejmie pani premier Beata Szydło potwierdziła swoją wielką klasę i polityczną siłę. Mojej wdzięczności dla pani premier nie wyrazi żaden, nawet najpiękniejszy bukiet kwiatów.

16.10 Ryszard Terlecki dla TVP Info: - Komitet Polityczny PiS dziś wieczorem podejmie decyzję, czy rekonstrukcja rządu będzie obejmowała także stanowisko premiera

15.51 Najnowsze info: do siedziby Prawa i Sprawiedliwości przyjechali: premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki. Czy dojdzie do najważniejszej rozmowy dnia?

15.50 Przed siedzibą PiS na Nowogrodzkiej wszystko w pogotowiu, nawet kamery na wysięgnikach:

15.38 Nieoficjalne informacje radia RMF FM: Beata Szydło zostanie nowym marszałkiem Sejmu. Zdaniem radia to propozycja, z którą wyszedł prezydent.

15.15 Wciąż pojawiają się nowe spekulacje na temat tego, jak będzie wyglądał zrekonstruowany rząd. Oto najświeższe pogłoski:

15:01 Dziennikarka Ewa Stankiewicz w bezpośrednim pytaniu do prezydenta na TT przedstawia nową koncepcję powodu ewentualnej zmiany na stanowisku premiera:

 

 

14:44 TO WIDEO przygotowało już krótki film z dzisiejszego dnia, zachęcamy do jego obejrzenia:

 

 

14:30 Jakby mało na dziś było politycznych atrakcji...

 

 

14:11 O temacie rekonstrukcji postanowił się wypowiedzieć były przewodniczący Nowoczesnej, Ryszard Petru:

 

 

14:02 Internauci wciąż tworzą memy odnoszące się do nieudanej próby zmiany rządu przez PO:

 

 

13:47 Beata Szydło opuściła parę minut temu siedzibę PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie (tuż po niej z tego miejsca odjechał Jarosław Kaczyński).  Spekuluje się, że odbyli tam spotkanie w cztery oczy. Tymczasem postawę Szydło postanowił ocenić, w mało dyplomatyczny sposób, Radosław Sikorski:

 


13:29 Sam lider Kukiz'15 skomentował postępowanie swoich parlamentarzystów w trakcie głosowania nad wotum nieufności dla rządu premier Szydło (albo nieobecność na sali, albo wstrzymanie się od głosu). Jak tłumaczył: - Nie bierzemy udziału w takich "cyrkach", które nie prowadzą do niczego (...) Po prostu nie bierzemy udziału w tym spektaklu, który nie prowadzi do niczego. Przypomniał przy tym, że w poprzedniej debacie nad wotum nieufności dla rządu, jego klub również nie brał udziału.

13:18 W toku rozmów o rekonstrukcji rządu kolejny poseł zdecydował się opuścić ugrupowanie Kukiz'15, o czym poinformował na swoim TT były poseł Kukiza, Adam Andruszkiewicz:

 

 

13:04 Anna Maria Siarkowska, od września tego roku przynależąca do klubu PiS zdradziła na swoim TT, czemu ma służyć rekonstrukcja:

 

 

Po chwili dodała jeszcze, zapytana czy według niej rząd nie przeprowadził dotychczas żadnych gruntownych reform: - Oczywiście, że przeprowadził. Ale cechą każdej organizacji jest tendencja do stabilizacji. A Polskę trzeba nadal reformować. Ba! Reformy należy przyspieszyć. Zaś resorty nie mogą być udzielnymi księstwami. Potrzebna im twarda ręka i współdziałanie.

12:53 Tomasz Lis nie ma żadnych wątpliwości co do dalszych losów premier Szydło:

 

 

12:45 Ryszard Terlecki poinformował dziennikarzy, że "dziś wieczorem Komitet Polityczny PiS podejmie decyzję, czy rekonstrukcja rządu będzie obejmowała także stanowisko premiera". Ponadto udzielił on odpowiedzi na pytanie, kiedy dokładnie nastąpią zmiany wśród ministrów, mówiąc: - W przyszłym tygodniu przeprowadzimy rekonstrukcję rządu.

Terlecki powiedział, że ekipa rządząca będzie chciała "przesterować kierunek działań". Rząd ma się zająć gospodarką, a to - jak mówił - wymaga jego "przeorganizowania". Podkreślił, że ewentualny wybór Mateusza Morawieckiego na stanowisko premiera - o czym spekulują media - byłby "czymś naturalnym".

13:31 Bardzo hiobową wizję nadchodzących wydarzeń przedstawił lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Włodzimierz Czarzasty, który napisał:

 

 

12:20 Jak mówiła Beata Mazurek: - Jak będzie decyzja, to się państwo o tym dowiecie. Nie ma żadnej decyzji związanej z dymisją rządu, związanej ze zmianą premiera. Oczywiście pojawiają się informacje, o czym potwierdzałam że pojawia się taka czy inna kandydatura natomiast decyzji nie ma.

Znany warszawski aktywista prognozuje:

 


12:01 Europoseł PO podsunął kolejny, ciekawy typ na ewentualnego zastępcę Beaty Szydło:

 

 

11:53 Posłanka PiS zaprezentowała, jak głosowali posłowie Kukiz'15 w głosowaniu o wotum nieufności:

 

 

11:45 Prezydencki rzecznik prasowy, Krzysztof Łapiński spotkał się na krótkim briefingu z dziennikarzami, gdzie poinformował, że spotkanie z udziałem jego zwierzchnika, Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło oraz Marka Kuchcińskiego istotnie się odbyło. Relacjonował on, że tematem rozmów była bieżąca sytuacja polityczna, a w szczególności planowana rekonstrukcja rządu. Jak zdradził: - Pan prezydent wyraził oczekiwanie, by temat rekonstrukcji został zamknięty tak szybko, jak to jest możliwe, żeby przeciąż wszelkie spekulacje medialne, co do tej kwestii. Dopytywany dodał: - Co do szczegółów, to nie mam państwu nic do przekazania. Łapiński poinformował, że szczegółowe ustalenia ws. rekonstrukcji będą komunikowane w najbliższym czasie.

Słowa te nie współgrają z nieoficjalnymi informacjami, które uzyskał IAR:

 

 

Co ważne, informacjom tym błyskawicznie zaprzeczyła w rozmowie z dziennikarzami rzeczniczka PiS, Beata Mazurek.

11:33 Znany bloger ocenił reakcję ministrów po decyzji o odrzuceniu wotum nieufności:

 

 

11:22 Premier Beata Szydło otrzymała piękny bukiet od Jarosława Kaczyńskiego (oraz drugi od Tadeusza Cymańskiego). Czy to na jej pożegnanie ze stanowiskiem?

 


11:19 Obrady wznowił Marek Kuchciński. Rozpoczyna się głosowanie. Nie ma niespodzianki. 239 posłów wyraziło swój sprzeciw względem konstruktywnego wotum nieufności. Posłowie PiS decyzję przyjęli na stojąco i z oklaskami.

 

 

Innymi słowy, Grzegorz Schetyna nie zostanie dzisiaj premierem. Pytaniem zasadnym pozostaje, czy na stanowisku pozostanie obroniona w glosowaniu premier Beata Szydło...

11:14 Na salę wkroczyła premier, którą posłowie PiS przywitali oklaskami i standardowym skandowaniem jej imienia.

11:05 Przed głosowaniem dziennikarz działu "Opinie" SE podzielił się na swoim TT ciekawą perspektywą:

 


10:59 Jan Klawiter zanegował wniosek, mówiąc o tym, że obraża on mnóstwo Polaków, którzy uczestniczyli w Marszu Niepodległości. Jeszcze mocniej ocenia wniosek Robert Winnicki, który zarzuca liderowi PO, że ma problemy z wysławianiem się. Jak mówił: - Od kandydata na polskiego premiera oczekuje się, że będzie wypowiadał się poprawnie. Pan tego warunku nie spełnia. Jego wystąpienie było 'cieniutkie", ponieważ nie zaprezentował w nim żadnej wizji. Dodał, że woli rządy Nowogrodzkiej, niż "rządy Berlina", jakie zagwarantowałaby PO. Stwierdził, że Schetyna nigdy nie poprowadzi PO do zwycięstwa i zaapelował, żeby zrzekł się on immunitetu za kłamstwa względem Marszu Niepodległości. Jak stwierdził: - Jeśli nie jest pan drobnym kłamczuszkiem, to zrezygnuje pan z immunitetu.

Jego przemówienie wzbudziło duże oburzenie wśród posłów opozycji.

Marszałek ogłasza techniczną przerwę (10 min) do głosowania. O to samo apeluje Joanna Scheuring-Wielgus, która chce zwołania Konwentu Seniorów, aby ukarać posła Winnickiego za swoje przemówienie.

10:50 Koło Unię Europejskich Demokratów reprezentuje Stefan Niesiołowski. Jak mówi, "żaden przyzwoity Polak nie może popierać takiego rządu". "Spektakl nienawiści i kłamstwa zaprezentowany przez premier wskazuje, że nie umie ona inaczej przemawiać". Rząd montuje w Polsce dyktaturę, dlatego jego koło poprze wniosek o odwołanie rządu.

W TVP wciąż zwracają uwagi paski, za pomocą których przedstawiani są posłowie opozycji:

 


10:42 Są rzeczy ważne i ważniejsze:

 

 

10:41 Ireneusz Zyska z koła Wolni i Solidarni wniosek PO nazywa "kuriozalnym" i zalicza wyliczać osiągnięcia 2 lat rządów Beaty Szydło. Zapowiedział, że jego koło zagłosuje przeciw wnioskowi.

Blogerka przedstawiła swój zawód wyborem Marcina Horały na obrońcę premier:

 


10:35 Lider PSL mówi, że PiS wybrał "drogę do zguby poprzez obłudę i pychę". Zarzuca partii rządzącej, że wychodząc z sali pozostawiali oni Polaków, co też czynią na co dzień. Następnie wylicza przypadki, w których rząd "zostawił" konkretne grupy społeczne (np. frankowiczów, osoby narażone na smog itp.). 

Jego wystąpienie internautka skwitowała słowami:

 


10:30 Nowoczesną reprezentuje nowa przewodnicząca, Katarzyna Lubnauer. Mówi, że Kaczyński upokarza Szydło, co może budzić wyłącznie zgorszenie. W kampanii wyborczej w 2015 roku PiS miało ordynarnie okłamać Polaków.  Jak mówiła: - Obiecaliście Polakom i Polkom uczciwą politykę, a daliście Misiewiczów. Zapytała również mocno: - Kiedy PiS wstanie z kolan przed Rydzykiem? Zapowiedziała na koniec, że poprze wniosek o odwołanie rządu Beaty Szydło

Dziennikarz "Rzeczpospolitej" zwrócił uwagę na fakt, kogo wybrano do obrony premier:

 

 

10:25 Rafał Trzaskowski z PO mówi, że rząd powinien odejść za ingerowanie w niezawisłość sądów. Puste sejmowe ławy w trakcie debaty określa obrazowo "pokazywaniem środkowego palca społeczeństwu". Co ciekawe, przywołuje słowa z przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy sprzed dwóch dni. Krytykuje również zakaz handlu w niedziele, które argumentuje tym, że nie dotyka on Jarosława Kaczyńskiego, "który sam od lat nie robi zakupów". Zaapelował również o pozostawienie w spokoju Pałacu Kultury i Nauki.

Maciej Wąsik na TT postanowił wytłumaczyć, dlaczego PiS opuścił salę:

 

 

10:18 Zaczynają się wystąpienia klubów. Jako przedstawiciel PiS występuje Marcin Horała, który zaczął swoje wystąpienie słowami "miałem tą nieprzyjemność wysłuchać przemówienia Grzegorza Schetyny". Jak stwierdził, nie padło tam praktycznie nic prawdziwego. Następnie zaczął wyliczać osiągnięcia swojej partii, porównując to do słów i czynów rządów PO.

Jeden z dziennikarzy tygodnika "Sieci prawdy" ocenił dość krytycznie przemówienie lidera PO:

 


10:12 Grzegorz Schetyna zapowiada, że jego partia już nie popełni takich błędów jak w ostatnich latach. Po chwili wyjaśnia, że chodzi o to, że o ile grzechy PiS w lat 200-2007 nie zostały przez rząd PO-PSL należycie rozliczone, tak gdy tylko jego partia dojdzie do władzy za 2 lata, to nie zapomną o żadnych czynach Zjednoczonej Prawicy.

W imieniu całej opozycji stwierdził, że "nigdy nie pozwolą na pójście w stronę dyktatury".

Jak mówi, dzisiejsza debata to "kwestia przyszłości naszego kraju" (choć dodaje, że zna arytmetykę sejmową). Na tym kończy swoje przemówienie.

10:07 Czy pozostanie na sali minister Anny Streżyńskiej może sugerować, że potwierdzą się plotki o tym, że obejmie ją rekonstrukcja i straci ona stanowisko?

 

 

10:03 Sytuacja zmienia się dynamicznie, na sali pozostało już tylko 2 posłów PiS. Internauci zaczynają więc produkować żartobliwe memy dotyczące rekonstrukcji rządu:

 

 

10:00 Na sali zostało jedynie 3 posłów PiS. Co jednak najciekawsze, druga strona sali również nie może się pochwalić pełnym zapełnieniem:

 

 

Schetyna wyśmiewa dążenia PiS do reparacji wojennych, a powierzenie tego zadania Arkadiuszowi Mularczykowi określił mało chwalebnym mianem "kompromitacji". Zwraca uwagę, że rząd PiS jest tak nieudolny na arenie międzynarodowej, że to szczęście, że mamy jakiegokolwiek sojusznika (choć według niego istnieje obawa, że głosują oni za naszymi racjami przez przypadek).

09:55 Tak wyglądał moment opuszczenia przez premier i posłów PiS sali:

 

 

Rządowi obrywa się w międzyczasie za tegoroczny Marsz Niepodległości, gdzie rząd miał przyzwolić na ksenofobiczne i rasistowskie transparenty, przez które musieliśmy się wstydzić w całej Europie. Wskazuje w tym przypadku na indywidualną odpowiedzialność ministra Ziobry i Błaszczaka (a jako, że podlegają oni Szydło, to również jej). Jak mówił "to jest polityczna odpowiedzialność i tego nie można zostawić".

09:51 Co ciekawe, premier Szydło i ministrowie jej rządu opuścili  w trakcie przemowy Schetyny salę.

Nie słyszy więc dalszych argumentów, jakoby nie była prawdziwym premierem, gdyż to na Nowogrodzkiej zapadają najważniejsze decyzje. Według lidera PO obecna premier boi się Trybunału Stanu, przed którym stanie, gdy tylko PO dojdzie do władzy.

09:47 TVP Info wystąpienie Schetyny zaprezentowało w następujący sposób:

 


09:45 Na mównicę wychodzi potencjalny nowy premier, Grzegorz Schetyna, który ma uargumentować wniosek o odwołanie rządu.

Uderza on w Jarosława Kaczyńskiego, który "zniszczył" Beatę Szydło. Jak mówi, posłowie PiS w kuluarach mówią, że obecny rząd nad niczym nie panuje. Dzisiejsze wystąpienie premier wskazuje, według niego, jednoznacznie, że nie ma ona nic do powiedzenia. Mamy do czynienia z "dyktaturą Kaczyńskiego" walkami frakcyjnymi w rządzie. Jak mówi, to "jest koniec biało-czerwonej drużyny", gdyż interesują ją tylko władza, apanaże i pieniądze. Z tego powodu właśnie premier powinna odejść, ponieważ zupełnie nad tym nie zapanowała.

09:39 Premier uważa, że wnioskodawcy powinni przeprosić Polaków za bzdury, jakie wypisali we wniosku o konstruktywne wotum nieufności. Zaapelowała o zaprzestanie awantur i szczucia na własny kraj na forum europejskim. Dodała, że na przyszłoroczne 100-lecie posłowie opozycji powinni podarować prezent Polakom, i zacząć pracować dla nich, a nie własnych, partykularnych interesów.

Szydło podziękowała w przy okazji wszystkich swoim partyjnym kolegom i Polakom, którzy oddali na nich głos. "Nie dajmy sobie odebrać Polski"- zakończyła słowami, po czym jedna strona sali zaczęła skandować "Beata, Beata" , a druga "do dymisji, do dymisji".

 

 

09:33 Pojawiają się okrzyki "do dymisji". Poseł Nowoczesnej na swoim TT podzielił się w międzyczasie przemyśleniem:

 

 

09:29 Na uszczypliwości względem Grzegorza Schetyny i jego "wiceministrów gabinetu cieni" pozwala sobie nawet prowadzący obrady Joachim Brudziński.

Premier w międzyczasie nie zmienia narracji - opozycja stale dąży do destabilizowania sytuacji w państwie i nie szanuje wyborów demokratycznych. Z ław opozycji padają zapowiedzi postawienia Szydło przed Trybunałem Stanu.

Premier parokrotnie daje się wyprowadzić z równowagi i podnosi głos na posłów opozycji. Daje się również parokrotnie wprowadzić w dyskusję, np. gdy słyszy z sali przypomnienie "27:1" (głosowanie w UE ws. drugiej kadencji Donalda Tuska) mówi, że była dumna z tego głosowania. Według niej historia pokazała, że to PiS miał rację, ponieważ Tusk w ostatnim czasie na TT występuje przeciwko naszemu krajowi.

09:18 Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej rozpoczyna standardowo - wnosi o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów (aby zdjąć z porządku obrad możliwość pozbawienia immunitetu Kamili Gasiuk-Pihowicz).

O głos przed rozpoczęciem debaty poprosiła premier Beata Szydło. Odniosła się do wniosku o wotum nieufności. Jak stwierdziła, jest on "stekiem kłamstw, obrażających inteligencję Polaków". Dodała, że wniosek wyszedł od grupy posłów, którzy w europarlamencie głosowali przeciwko Polsce, i "chociażby z tego powodu nie warto nad nim dyskutować".

Premier zachwala osiągnięcia rządu, w tym czasie parokrotnie wzburzając posłów zgromadzonych w ławach opozycji (zarazem wywołując oklaski z miejsc zajętych przez posłów Zjednoczonej Prawicy).

09:15 ZACZYNAMY!

09:08 Wciąż czekamy na rozpoczęcie prac parlamentu. Obecna na sali plenarnej jest premier, co sugeruje, że nie będzie ona uczestniczyć w spotkaniu zaproponowanym przez prezydenta.

Kamil Durczok nie jest fanem sugerowanej zmiany:

 

 

08:55 Marszałek Sejmu, Ryszard Terlecki został zapytany w Sejmie przez dziennikarkę, czy dziś poznamy nazwisko nowego premiera. Bez zastanowienia odpowiedział on: – Z pewnością. Dopytywany, kto nim będzie, oświadczył, że okaże się to dopiero po południu.

Rzeczniczka PiS, Beata Mazurek poinformowała dziennikarzy, że może potwierdzić obecność Jarosława Kaczyńskiego na spotkaniu z Andrzejem Dudą.

Tymczasem Leszek Miller zaapelował:

 

 

08:40 Sejm zajmie się dziś wnioskiem Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. Za w tej sprawie zamierzają głosować Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowoczesna. W trakcie porannej rozmowy w RFM Paweł Kukiz zapowiedział, że sam nie ma zamiaru brać udziału w tej hucpie, zwłaszcza, że nie ma ona żadnych szans na powodzenie. Debata rozpocznie się o godzinie 9 a planowane głosowanie ma odbyć się ok. godziny 11.

08:25 Dość nieoczekiwanie w rozmowy o rekonstrukcję rządu postanowił włączyć się sam prezydent Andrzej Duda. Z jego inicjatywy ma się o godz. 9:30 odbyć spotkanie pomiędzy nim a premier  Beatą Szydło oraz prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim:

 

Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Zobacz także: Morawiecki na premiera to "dobra zmiana"? Znamy opinię ekonomistów

Najnowsze