Rzecznik resortu zdrowia wytyka: ŹLE nosimy maseczki! Dodatkowe czerwone strefy?

2020-08-12 14:35 PMar
Wojciech Andrusiewicz
Autor: Tomasz Urbanek Wojciech Andrusiewicz

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz postanowił zabrać głos w sprawie noszenia przez Polaków maseczek. Jak wskazał, wiele osób robi to nieprawidłowo, czym naraża zarówno siebie jak i otoczenia na zarażenie się koronawirusem Sars-CoV-2. Rzecznik resortu, na czele którego stoi Łukasz Szumowski, zdradził ponadto, czy w nadchodzących dniach należy się spodziewać powiększenia czerwonych i żółtych stref.

Od soboty w 19 powiatach w Polsce obowiązują dodatkowe obostrzenia dotyczące zasad bezpieczeństwa, higieny i zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej. W dziewięciu "czerwonych" jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Ponadto np. wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne, zaś targi i konferencje nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 mkw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

Tymczasem w dziesięciu "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek, ale należy zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje limit 1 osoba na 4 mkw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Jako, że sytuacja zmienia się dynamicznie, wiele osób zastanawia się, czy w związku z większą liczbą zachorowań np. w Małopolsce, większa liczba powiatów nie powinna trafić na opracowaną przez Ministerstwo Zdrowia listę powiatów czerwonych i żółtych. W środę na specjalnie zwołanej konferencji prasowej do zagadnienia tego odniósł się właśnie Wojciech Andrusiewicz. - Analizujemy skalę zakażeń we wszystkich powiatach w Polsce. Do czwartkowego poranka poinformujemy o możliwych zmianach na liście powiatów, w których wprowadzone zostały obostrzenia - zdradził rzecznik Andrusiewicz.

Swoje wystąpienie przed mediami Andrusiewicz postanowił nade wszystko poświęcić na apel skierowany do społeczeństwa. Zauważył on tendencję do tego, że wiele osób decyduje się stosować do rządowych zaleceń i choć noszą maseczki ochronne, to czynią to w sposób nieprawidłowy. Rzecznik Ministerstwa Zdrowie dobitnie przekonywał, żeby nosić maseczki nie tylko na samych ustach. - Zasłonięcie samych ust nic nie daje. Noszenie maseczki pod nosem jest lekceważeniem zasad sanitarnych i lekceważeniem zdrowia innych - tłumaczył z powagą.

Szumowski o maseczkach. Przykre obserwacje ministra zdrowia

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze