Samotne matki tracą 500 plus

2018-09-03 2:00

Program 500 plus dał nadzieję wielu polskim rodzinom. Ale ostatnio coraz częściej pozbawia tego wsparcia jedynaków. Rodzice jednego dziecka tracą pieniądze od rządu tylko dlatego, że dostali niewielką podwyżkę.

Zarobki Polaków cały czas rosną, a kryterium dochodowe w programie 500 plus od dwóch lat ani drgnęło. Limit dochodu, który obowiązuje na pierwsze dziecko wynosi niezmiennie 800 zł na jednego członka rodziny. Wystarczy więc, że rodzic jedynaka zmieni pracę lub dotychczasowy pracodawca przyzna mu podwyżkę, i musi się z rządowym wsparciem pożegnać. Tylko w ciągu ostatniego roku taka przykra niespodzianka spotkała 156 tys. rodzin. W połowie ubiegłego roku świadczenie pobierało 726 tys., a obecnie 570 tys. jedynaków.

- Przekroczenie kryterium dochodowego z powodu wyższych zarobków jest teraz najczęstszym powodem utraty 500 plus – przyznaje Grażyna Chmielewska z Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Rząd tego problemu nie dostrzega.

– Spadek liczby rodzin pobierających 500 plus należy rozpatrywać tylko i wyłącznie od pozytywnej strony. Nie muszą dostawać państwowego wsparcia, bo ich sytuacja materialna się poprawiła – stwierdził w rozmowie z mediami wiceminister Bartosz Marczuk (44 l.).

Niestety ofiarą niskiego kryterium dochodowego padają najczęściej samotni rodzice, dla których 500 plus to jedyna szansa na godne życie.

 

- Otrzymuję listy od samotnych matek, które skarżą się, że dostały 100 zł podwyżki i przez to straciły 500 plus czyli 6 tys. zł dochodu rocznie. Tak nie powinno być, że każe się rodziców jednego dziecka, za to, że są aktywni zawodowo – komentuje nam prezes PSL Władysław Kosiniak - Kamysz (37 l.) .

Najlepszy sprzęt AGD i RTV w najlepszych cenach. Zobacz rabaty na Media Expert kody rabatowe.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE