Obnażamy prawdę o pracy Sejmu! Wszystko jest dokładnie wyliczone

2019-03-20 6:05
Sejm się leni
Autor: Mariusz Grzelak/Super Express Sejm się leni

Nie bez powodu nazywani są wybrańcami narodu! Posłowie w ubiegłym roku spędzili zaledwie 53 dni w pracy podczas sejmowych obrad. To, jak sprawdziliśmy, najmniej w przeciągu ostatnich lat. Czyżby nasz Sejm po prostu się zwyczajnie lenił?

Statystyki mówią same za siebie! W Sejmie z roku na rok pracuje się coraz mniej. W 2018 roku w porównaniu do 2014 roku zwołano aż o 20 mniej posiedzeń nawet samego Prezydium Sejmu, na którego czele stoi marszałek Marek Kuchciński (64 l.) i które to... ustala plan prac Sejmu. A sami posłowie spędzają po prostu mniej czasu na samych obradach oraz pracach w komisjach stałych. I mimo to wciąż przysługuje im wiele przywilejów, takich jak choćby darmowe przeloty po Polsce czy ryczałt na wynajęcie mieszkania w Warszawie, już nie wspominając o pensji wynoszącej 8 tys. zł, wraz z dietą w wysokości 2,5 tys. zł. Co prawda w ubiegłym roku obniżono im wynagrodzenia o 20 proc., lecz i tak o zarobkach wybrańców narodu przeciętny Kowalski może pomarzyć.

Dlaczego posłowie spotykają się coraz rzadziej? Opozycja ma swoją teorię. - Widać bardzo wyraźnie, że marszałek Kuchciński, i jak i cały PiS, szaleńczo boją się dyskusji w Sejmie i uciekają od niej jak tylko mogą. To, że nie chcą rozpatrywać projektów ustaw przygotowanych przez opozycję, stało się swoistą normą i znakiem rozpoznawczym PiS-u. Boją się konfrontacji na płaszczyźnie merytorycznej (...) To są rzezimieszki, które demokratyczne reguły parlamentaryzmu zamieniły na jednoosobowe podejmowanie decyzji przez Kaczyńskiego w siedzibie PiS  – uważa poseł PO-KO Piotr Misiło (45 l.).

ZOBACZ JAK PRACUJĄ POSŁOWIE:

Jak Kancelaria Sejmu tłumaczy się z postępującego lenistwa posłów? Centrum Informacyjne Sejmu twierdzi, że posłowie po prostu pracują... efektywniej i jako przykłady wymienia większą liczbę uchwalonych ustaw, czy zgłoszonych interpelacji. - Z powyższych przykładowych danych wynika, że Sejm obecnej kadencji w efektywniejszy sposób realizuje swoje funkcje pomimo nieznacznie mniejszej liczby posiedzeń plenarnych - czytamy w odpowiedzi.


Dni obrad Sejmu: 2014 – 73, 2018 – 53

Posiedzenia Sejmu: 2014 – 26, 2018 – 21

Posiedzenia Prezydium Sejmu: 2014 – 69, 2018 – 49

Posiedzenia komisji stałych: 2014 – 1424, 2018 – 1328

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE