Sejmowa komisja o lex TVN. Posłowie przegłosowali projekt

2021-07-27 15:39
Marek Suski: Radom stolica województwa mazowieckiego
Autor: Tomasz Radzik/Super Express

We wtorkowy poranek obrady wznowiła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Posłowie zajmują się projektem ustawy o lex TVN. Parlamentarzyści związani z opozycją chcą odrzucić projekt jak najszybciej. W naszym tekście aktualizowaliśmy na bieżąco najnowsze informacje dotyczące pracy sejmowej komisji o lex TVN.

- Liczę na to, że ta ustawa zostanie przyjęta w kształcie proponowanym, bądź z poprawkami, ale że zostanie przyjęta - powiedział we wtorek o projekcie nowelizacji ustawy medialnej wiceszef klubu PiS Marek Suski, który jest przedstawicielem wnioskodawców. We wtorek sejmowa komisja kultury i środków przekazu zajmuje się poselskim projektem nowelizacji ustawy medialnej, autorstwa posłów PiS. Poprawki do projektu zapowiedzieli: Kukiz'15 Pawła Kukiza oraz Porozumienie Jarosława Gowina. Posłowie KO, PSL i Lewicy są za odrzuceniem projektu. Komisja rozpoczęła pracę o godzinie 10; obrady póki co, przebiegają w spokojnej atmosferze. Członkowie odrzucili dwa wnioski o to, by przerwać procedowanie lex TVN.

Lex TVN - projekt ustawy

Projekt złożony przez posłów PiS przewiduje on, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

RELACJA NA ŻYWO - KLIKNIJ F5, ABY ODŚWIEŻYĆ

15.40 Posiedzenie komisji zakończyło się.

15.35 Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS.

15.10 Na pytanie posłów odpowiada teraz Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości.

14.55 - Jeżeli do 26 września nie uda się zakończyć postępowania ze względu na brak wymaganej większości głosów, wówczas koncesja wygaśnie - powiedziała Teresa Bochwic z KRRiT. - W TVN24 jest budowany nierzetelny, nieobiektywny i jednostronny obraz świata wbrew zobowiązaniom koncesyjnym - dodała.

14.40 Posłowie będą zajmować się teraz poprawkami.

14.20 Zakończyło się pierwsze czytanie projektu. Posłowie przechodzą do głosowania.

14.05 -Mianowicie taka, że można założyć firmę słup w Amsterdamie na lotnisku, nawet chyba nie zatrudniając żadnego pracownika, i udawać, że się przestrzega polskiego prawa. Ta nowelizacja ma tę kpinę z polskiego państwa zatrzymać i urealnić działania starego przepisu z 2004 roku - tłumaczyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

13.40 - Państwo z opozycji występują jako bardzo dobrze przygotowani lobbyści. Mamy zderzenie interesów korporacji z interesem państwa - stwierdziła Joanna Lichocka.

13.20 - Dzisiejsze posiedzenie Komisji Kultury w sprawie #lexTVN aż kipi od hipokryzji przedstawicieli PiS. Łamią prawo, skłócają Polskę z największym sojusznikiem i notorycznie kłamią. Walczą z prawdą, dlatego dążą do likwidacji #WolneMedia - napisała na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska.

13.05 - Mimo że wszyscy jesteśmy w maskach, to mam wrażenie, że jednak dzisiaj można śmiało powiedzieć, że maski opadły i jak zajrzymy sobie do Konstytucji i zastanowimy się, czy rzeczywiście, zresztą te argumenty były podnoszone, czy w ogóle to, co ma się wydarzyć z tą ustawą, jest możliwe, to warto przytoczyć artykuł 14 Konstytucji - mówił Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej.

12.40 Głos zabrał poseł Szczerba.

12.30 Lewica wniosła o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu.

12.30 Jeden z posłów opozycji złożył dosyć interesującą propozycję dla Jarosława Kaczyńskiego. Mianowicie... zaprosił wicepremiera na obrady komisji.

12.15 - Projekt, jak trudno nie zauważyć, wzbudza wielkie kontrowersje. Moim zdaniem przesadne, ponieważ ten projekt właściwie tylko doprecyzowuje regulacje, które już są, bo w przepisach istnieje zapis mówiący o 49% udziału podmiotów zagranicznych - mówił dziś Marek Suski.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE