500 plus dla emerytów. Seniorze, sprawdź, czy ci przysługuje

2019-11-12 6:00
500 plus w woj. podlaskim. Do rodzin trafiło ponad 2 mld złotych
Autor: Pixabay 500 plus w woj. podlaskim. Do rodzin trafiło ponad 2 mld złotych

Nie wszyscy seniorzy, którzy mają problemy ze zdrowiem i trudną sytuację finansową, mogą skorzystać z nowego zasiłku wprowadzonego przez PiS. ZUS uprzedza, że nawet osoby z niepełnosprawnością mogą spotkać się z odmową. Jakie wymagania trzeba spełnić, by dostawać 500 zł?

Od 1 października ZUS wypłaca seniorom nowe, dodatkowe świadczenie, czyli 500+ dla osób niesamodzielnych. W pierwszym miesiącu do Zakładu wpłynęło 350 tys. wniosków. Kilka tysięcy osób odeszło jednak z kwitkiem. Skąd te odmowy? Po pierwsze – wnioski nie spełniały kryterium dochodowego. Zasiłek ma bowiem pomóc tylko najuboższym – im większy jest dochód, tym mniejsza będzie pomoc. Pełne świadczenie dostają tylko ci, którzy mają do 1110 zł. Osoby z dochodem ponad 1600 zł na świadczenie liczyć nie mogą.

Drugi powód odmów to niezrozumienie przez starających się o świadczenie pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji. – Są one mylnie traktowane jako mające to samo znaczenie. Warto poznać różnice, zanim złożymy wniosek o dodatek – informuje Iwona Kowalska-Matis, rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku.


Niezdolność do samodzielnej egzystencji przyznaje się osobie, która nie może pracować i potrzebuje pomocy drugiej osoby w najprostszych czynnościach (zakupy, przygotowanie jedzenia, utrzymanie higieny itd.). – Aby otrzymać 500+, należy posiadać ważne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, które jest wydane przez lekarza orzecznika ZUS. Przyznany „poza ZUS-em” stopień niepełnosprawności nie uprawnia do otrzymania dodatku – podkreśla Kowalska-Matis.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE