Seniorze, średnio 444 zł ekstra do emerytury! Co zrobić, by dostać dodatek?

Emeryci
Autor: Shutterstock Trzynasta emerytura. Pieniądze trafiły już do ponad 8 milionów emerytów

Seniorze, sprawdź, czy możesz ubiegać się o dodatkowe pieniądze z programu 500 plus! Już niemal 400 tys. świadczeń wypłacono w ramach tak zwanego 500 plus dla osób niesamodzielnych – poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska. Lwią część beneficjentów stanowią osoby powyżej 75 roku życia. Średnio zaś uprawnieni dostają 444 zł. Od niedawna przy wypłatach obowiązuje nowy próg dochodowy. Co więc zrobić, by uzyskać świadczenie? Tłumaczymy! W naszej tabeli możesz zaś sprawdzić, ile możesz zyskać.

Świadczenie 500 plus mogą uzyskać wszyscy dorośli Polacy, którzy są na tyle chorzy, czy niepełnosprawni, że nie mogą sami o siebie zadbać. Obowiązuje przy tym wprowadzony w marcu próg dochodowy 1772,05 zł brutto. Całe 500 plus dostaną więc osoby, których dochód (np. renta lub emerytura) wynosi maksymalnie 1272 zł. Jeśli dochód jest wyższy, świadczenie jest pomniejszane zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Osoby, które mają dochód wyższy niż 1772,05 zł nie dostaną świadczenia. Uwaga! 500 plus nie jest przyznawane automatycznie, by dostać pieniądze należy złożyć wniosek – w placówce ZUS, lub elektronicznie. Do niego zaś należy dołączyć stosowne potwierdzenie w postaci:

  • orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • wydanego (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenia o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo

NIE PRZEGAP: Emerytury bez podatku zatwierdzone już w maju?! Zobacz, czy zyskasz nawet 500 zł

– Dotychczas wypłaciliśmy 391 tys. świadczeń 500 plus, na które przeznaczyliśmy 2,2 mld zł. Przeciętna kwota świadczenia to 444 zł. W sumie złożono 931 tys. wniosków. (…) 45 proc. wniosków złożyły osoby powyżej 75 lat, ale 25 proc. złożyły osoby w wieku 25-59 lat – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Tabela
Autor: SE
Super Raport 22.04 (Goście: Bolesław Piecha - PiS, Tomasz Trela - Nowa Lewica), Sedno Sprawy: Agnieszka Pomaska
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze