Seniorzy bez konta w Internecie nie dostaną darmowych leków. Ważny apel do rządu

2021-05-14 5:55
senior
Autor: pixabay

Szefowa Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Elżbieta Ostrowska wzywa rząd do pilnej zmiany przepisów, bo seniorzy nie dostają należnych im darmowych leków od lekarzy specjalistów. Szef sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos (57 l.) mówi, że posłowie czekają na projekt nowelizacji ustawy.

Kiedy program darmowych leków dla seniorów wystartował cztery lata temu, recepty na nie mogli przepisywać tylko lekarze rodzinni. Problem ten miał być rozwiązany w lipcu 2020 r., kiedy weszła w życie ustawa, która zezwoliła specjalistom na wypisywanie e-recept na leki 75 plus. Jednak przepis jest martwy. – Zapis mówi o tym, że specjalista może wystawić receptę po zapoznaniu się z Internetowym Kontem Pacjenta. A w grupie 75 plus posiadanie takiego konta należy do rzadkości – mówi nam Ostrowska.

Super Raport 13.05 (Goście: Barbara Nowacka - KO, Radosław Fogiel - PiS), Sedno Sprawy: Krzysztof Gawkowski

Apel do ministra zdrowia o pilne zmiany

Codziennie dzwonią do niej w tej sprawie rozżaleni seniorzy z całej Polski. – To jest naprawdę wielki problem, bo seniorzy muszą dodatkowo chodzić do lekarza rodzinnego, a jest pandemia i ryzykują zdrowie. Dlatego napisałam pismo do szefa sejmowej Komisji Zdrowia posła Tomasza Latosa, żeby parlamentarzyści na komisji się tym zajęli. I apeluję do ministra zdrowia o pilne zmiany – dodaje szefowa związku seniorów.

Rząd zdecydował o dodatkach dla emerytów. Są dwie wiadomości: dobra i zła

Potrzebna nowelizacja ustawy

Tomasz Latos, którego „Super Express” poprosił o komentarz, przyznaje, że jest faktycznie problem z Internetowym Kontem Pacjenta wśród najstarszych Polaków. Ci seniorzy, którzy go nie mają, nie mogą dostać leków od lekarzy specjalistów. – Czekamy, żeby Ministerstwo Zdrowia zajęło się tą sprawą i jak najszybciej przygotowało nowelizację ustawy, która naprawi sytuację – mówi polityk.

O problemie z dostępem do darmowych leków pisaliśmy w marcu. Fundacja My Pacjenci ustaliła, że Internetowe Konto Pacjenta ma tylko 3 proc. osób w wieku 75 plus.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze