Jak dostać szczepionknę na koronawirusa? Prosty poradnik krok po kroku

2020-12-02 14:27 ełem
Szczepionka
Autor: Infografika/SE

Epidemia koronawirusa pustoszy Polskę i Europę. Ale wreszcie jest światełko w tunelu: szczepionka. Podczas środowej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki podał pierwsze, najważniejsze szczegóły, dotyczące dystrybucji leku na zabójczą chorobę. Wiemy już kiedy lek pojawi się w Polsce i jak będzie można go otrzymać. Będziecie chcieli się zaszczepić? Zapraszamy do komentowania.

- Proces szczepień będzie zorganizowany w prosty sposób - rejestracja online lub tradycyjnie. Szczepionka będzie dobrowolna i darmowa dla wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić - zapowiedział szef rządu, goszczący w środę w Łodzi, w Hurtowni Farmaceutycznej Urtica i Pharmalink. Jak więc będzie wyglądał proces wyszczepiania? Najpierw będziemy musieli zarejestrować się - poprzez infolinię, u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, bądź poprzez Internetowe Konto Pacjenta albo dedykowaną do rejestracji stronę internetową - następnie będziemy musieli udać się do punktu szczepień, gdzie przejdziemy kwalifikację, by w końcu się zaszczepić. Następnie, po trzech tygodniach, będziemy musieli przyjąć drugą porcję szczepionki. Tu już jednak nie będzie potrzebna powtórna rejestracja.

Premier zapowiedział również, że Polska złożyła zamówienie na 45 milionów porcji szczepionki na Covid-19. Szczepienia będą odbywały się w punktach podstawowej opieki zdrowotnej, w mobilnych centrach oraz w szpitalach tymczasowych.

Według towarzyszącego Morawieckiemu ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, nabór wykonawców do organizowania sieci szczepień ruszy w piątek - czwartego grudnia. Będzie to olbrzymie wyzwanie logistyczne, gdyż szczepionka musi być przechowywana i transportowana w temperaturze kilkudziesięciu stopni poniżej zera!

Premier powtórzył również, że jako pierwsi szczepionkę otrzymają seniorzy, pracownicy opieki medycznej oraz służby odpowiedzialne za utrzymanie porządku społecznego, czyli policja i wojsko. Koszt całego programu szczepienia Polaków ma uszczuplić skarb państwa o 5-10 mld zł.

Szczepienie na koronawirusa. Morawiecki właśnie to UJAWNIŁ. Każdy musi to wiedzieć
Najnowsze
KOMENTARZE