onkologia Światowy Dzień Walki z Rakiem

i

Autor: Shutterstock onkologia Światowy Dzień Walki z Rakiem

Szykuje się katastrofa. Szpitalom onkologicznym grozi zamknięcie?

2021-07-24 5:30

Od wybuchu światowej pandemii w Polsce, sytuacja pacjentów onkologicznych nie jest łatwa. Mimo, że zabiegi planowe nie zostały przerwane, wielu Polaków umiera na nowotwory a wizja zamykania kolejnych oddziałów onkologicznych zdaje się realna. W rozmowie z "SE" prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Maciejczyk mówi o przyszłości pacjentów.

Eksperci alarmują o kolejnej fali koronawirusa, która ma nadejść w połowie sierpnia. Czy szpitale i placówki onkologiczne są na nią gotowe?

Prof. Adam Maciejczyk: – W szpitalach ustaliliśmy standardy postępowania w ostrym reżimie sanitarnym, personel medyczny jest zaszczepiony. Musimy jednak jeszcze wiele zrobić w zakresie koordynacji opieki onkologicznej. 

To znaczy?

Krajowa Sieć Onkologiczna może nam w tym pomóc, ale bezwzględnie potrzebujemy skuteczniejszego wsparcia ze strony NFZ, szczególnie w zakresie dostępu do danych o pacjentach zagubionych w systemie, m.in. poprzez umożliwienie monitorowania kart DiLO. Konieczne również jest niezbędne wsparcie finansowe – szpitale onkologiczne pracowały przez cały czas w trakcie pandemii i mimo otrzymania częściowego wsparcia ze strony Ministerstwa i NFZ popadły w duże problemy finansowe, które się stale pogłębiają. Bez takiego wsparcia będzie nam niezwykle trudno sprostać rosnącym wyzwaniom.

Coraz więcej mówi się o tym, że kadra medyczna, w tym pielęgniarki, bardzo szybko się starzeje, a młodzi adepci medycyny niekoniecznie chcą pracować w Polsce. Załóżmy, że sytuacja nie ulegnie poprawie. Istnieje ryzyko, że może się to przełożyć na jakość leczenia pacjentów onkologicznych?

– Problem braku pielęgniarek jest znany od lat i również dotyczy szpitali onkologicznych. Należy przeciwdziałać temu zjawisku systemowo.

Jak?

– Przede wszystkim zwiększyć liczbę osób, które chcą wybrać ten trudny zawód, wprowadzając specjalne formy wsparcia, np. dofinansowanie szkoleń, stypendia z gwarancją zatrudniania. Ważne jest też odpowiednie motywowanie rozwoju już pracujących pielęgniarek. Z mojego doświadczenia wynika, że pielęgniarki to w każdym szpitalu najbardziej aktywna i nastawiona na rozwój grupa zawodowa – należy im pomagać i je wspierać.

– Czy braki w personelu medycznym mogą przełożyć się na zamykanie szpitali z oddziałami onkologicznymi

– Jeśli nie poprawimy finansowania świadczeń onkologicznych, to będzie wzrastało ryzyko zamykania oddziałów onkologicznych. Jeszcze raz podkreślam – konieczna jest poprawa wyceny wielu świadczeń onkologicznych, przede wszystkim zabiegowych oraz procedur realizowanych w warunkach ambulatoryjnych. 

Rozmawiała Sandra Skibniewska

Super Raport 23.07 (Goście: Michał Kamiński - wicemarszałek Senatu, PSL - KP; dr Małgorzata Bonikowska - prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)