Tokarczuk odpowiada Glińskiemu. Może zrobić mu się przykro

2019-10-10 21:53 MW
Profesor Andrews w Warszawie - Olga Tokarczuk: streszczenie, interpretacja
Autor: MAREK LASYK/REPORTER Profesor Andrews w Warszawie - Olga Tokarczuk: streszczenie, interpretacja

Literacka laureatka Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk (57 l.), tuż po informacji, że została noblistką skomentowała swoją twórczość. Odniosła się do wypowiedzi ministra kultury, Piotra Glińskiego, który kilka dni wcześniej przyznał, że nie przeczytał do końca książek pisarki.

Pisarka dowiedziała się o tym, że została noblistką na niemieckiej autostradzie, gdy z Poczdamu jechała do miejscowości Bielefeld na spotkanie autorskie. Znalazł się tam też dziennikarz WP.pl – Michał Gostkiewicz, który odpytał Tokarczuk o wrażenia z przyznania nagrody, a także o burzę, którą kilka dni temu wywołał sam minister kultury Piotr Gliński. Minister stwierdził, że nie przeczytał do końca „Ksiąg Jakubowych”, najnowszej książki Tokarczuk. Gdy pisarka otrzymała Nobla pogratulował jej, a później dodał, że dokończy lekturę. - Tak powiedział? Że przeczyta do końca? To dobrze – nie dowierzała świeżo upieczona noblistka. - Moje książki nie są "polityczne", w tym sensie, że ja w nich nie nawołuję do czegoś politycznie. Właściwie one opisują życie ludzi. Ale jak rozpatrujemy ludzkie życie, to polityka się wkrada wszędzie – dodała.

Tokarczuk skomentowała też, że jej książki nie są jednak łatwe w odbiorze. - Wiem, że moje książki są nie dla każdego, więc nawet się nie poczułam specjalnie dotknięta tym, że minister nie jest w stanie ich dokończyć. To zależy od temperamentu, od gustu literackiego, od pewnych przyzwyczajeń - skomentowała.

Pisarka jest trzecią Polką po Marii Skłodowskiej-Curie i Wisławie Szymborskiej, która otrzymała Nagrodę Nobla. Jej książki tłumaczone są na kilkadziesiąt języków. Wchodzą nawet do zestawu lektur szkolnych ("Prawiek i inne czasy"). Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Michał Rusinek, literaturoznawca z UJ o Noblu dla Olgi Tokarczuk: