W niedzielę od 7 do 21 wybieramy prezydenta RP. Jak oddać ważny głos?

2020-07-10 23:07 CHA, BJ
Gorzów lokal wyborczy
Autor: mazinio W Gorzowie jest 68 lokali wyborczych.

Idźcie głosować! W niedzielę lokale wyborcze będą otwarte od 7 do 21. Ale uwaga! Zanim wrzucisz do urny kartę upewnij się, że oddasz ważny głos. „SE” przypomina, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę!

Gdy członkowie komisji obwodowej wyborczej sprawdzą, czy znajdujemy się w spisie wyborców, otrzymamy kartę do głosowania. Warto dokładnie ją obejrzeć! Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy posiada ona wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej. Co zrobić, gdy na przykład brakuje pieczęci? Należy niezwłocznie zgłosić ten fakt członkom komisji, ponieważ wrzucenie do urny karty z brakującym elementem oznacza, że głos będzie nieważny.

Na karcie znajdują się nazwiska dwóch kandydatów na prezydenta w kolejności alfabetycznej. Przy wybranym kandydacie stawiamy „X”. Ważne, by były to „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”. Nasz głos będzie nieważny, jeśli postawimy „X” w dwóch okienkach, lub gdy nie postawimy go wcale. Na samej karcie nie wolno też niczego dopisywać.

Należy jeszcze przypomnieć o środkach bezpieczeństwa, związanych z epidemią koronawirusa. Czekając w kolejce do komisji trzeba zachować co najmniej półtorametrowy dystans. W lokalu wyborczym obowiązkowe jest zasłonięcie ust i nosa, a maseczkę wolno zdjąć tylko w celu identyfikacji. Zalecane jest też noszenie jednorazowych rękawiczek lub zdezynfekowanie rąk. Bardzo dobrze jest też mieć własny długopis. 

Express Biedrzyckiej - Bartosz Arłukowicz

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze