W Sejmie nie mogą narzekać! Każdy chciałby dostać takie nagrody

2021-10-14 6:00
ELŻBIETA WITEK
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (64 l.) ma gest! Jak dowiedział się „Super Express”, od początku tej kadencji do połowy sierpnia w Sejmie na nagrody dla kierownictwa i urzędników wydano prawie 1,5 mln zł! Nagrody dostało ponad 400 osób. Zobacz, jak Kancelaria Sejmu tłumaczy wydawanie publicznej kasy.

Sejm nie słynie z oszczędności. Przypomnijmy – projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2022 r., do którego dotarł „SE”, sięga 577 mln zł i jest wyższy od tegorocznego aż o 61 mln zł!

Nie przegap: Ujawniamy gigantyczny budżet Sejmu! Tyle dziennie zapłacisz posłom

Nic dziwnego, skoro posłowie otrzymali gigantyczne podwyżki i do ich kieszeni od niedawna trafia o 6,3 tys. zł miesięcznie więcej, a zarobki łącznie sięgają ok. 16,8 tys. zł. W Sejmie szykują się też duże zakupy. Tylko na komputery stacjonarne, laptopy, drukarki i tablety pójdzie ponad 2,5 mln zł. Już niedługo pod Sejmem będą parkować również trzy nowe, luksusowe samochody, po 160 tys. zł każdy.

Nie przegap: 

- Wielkie zakupy w Sejmie! Nie zgadniesz, na co pójdą miliony

- Luksusowe limuzyny dla posłów! A zwykli Polacy jeżdżą gruchotami

Okazuje się jednak, że nie tylko parlamentarzyści korzystają z wyjątkowej hojności Sejmu. Zapytaliśmy, ile w ostatnich latach kancelaria przeznaczyła na nagrody. Od początku tej kadencji, czyli od 12 listopada 2019 r., kierownictwu i urzędnikom przyznano łącznie 437 nagród o średniej kwocie ponad 3,4 tys. zł. A to oznacza, że przez półtora roku z publicznej kasy na nagrody poszło prawie 1,5 mln zł! Jak kancelaria tłumaczy te wydatki? „Wypłaty obejmują również nagrody uwzględniające pracę w poprzedniej kadencji Sejmu. (…) Uzasadnienia wypłat związane były z indywidualnymi zadaniami związanymi ze specyfiką danego Biura” – czytamy w odpowiedzi Centrum Informacyjnego Sejmu przesłanej do redakcji „SE”.

Pod sondą prezentujemy galerię zdjęć z przywilejami posłów

Sonda
Czy jesteś zaskoczony/na wysokością nagród w Sejmie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE